Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

×

Subskrybuj newsletter
portalspożywczy.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Biznes i technologie

Protesty rolników wpływają na sytuację sektora spożywczego

  • Autor: ŁR, portalspozywczy.pl
  • Data: 29-07-2015, 13:26
19 lipca strajk rozpoczęli hodowcy bydła z północno-zachodniej Francji. Wkrótce przyłączyli się do nich producenci wieprzowiny i mleka, protestując przeciwko spadkowi dochodów, którego doświadczyli w ciągu ostatnich miesięcy. 22 lipca francuski minister rolnictwa ogłosił wprowadzenie wartego 600 mln EUR planu pomocy dla hodowców. Ma on na celu uniknięcie masowych upadłości w perspektywie krótkoterminowej.
Protesty rolników wpływają na sytuację sektora spożywczego
(fot. Fotolia)

Plan ma wpłynąć na poprawę przepływów pieniężnych hodowców dzięki zwrotowi lub odliczeniu podatku VAT. Będzie obejmował spłatę odsetek od długów zaciągniętych przez rolników oraz płatność składek na ubezpieczenia społeczne. Utworzony zostanie specjalny fundusz, który zrekompensuje negatywne skutki ostatniej suszy. Celem jest również restrukturyzacja sektora w celu zwiększenia jego konkurencyjności. Oznaczenie „made in France” będzie stosowane w sposób bardziej restrykcyjny. Zwiększyć się ma intensywność promocji francuskich produktów.

Paul Chollet, ekonomista Coface zwraca uwagę, że według danych Krajowego Stowarzyszenia Hodowców Bydła (FNB) w ciągu ostatnich 2 lat cena wołowiny spadła o 13 proc. - Na rynku wieprzowiny sytuacja jest lepsza. W pierwszej połowie roku (w porównaniu z analogicznym okresem roku 2014) cena mleka spadła o 16 proc., częściowo w wyniku wygaśnięcia systemu kwot mlecznych na poziomie europejskim w marcu 2015 roku. 17 czerwca podpisana została umowa między producentami wołowiny, ubojniami i dystrybutorami. Jej celem było podnoszenie ceny sprzedaży o 5 centów tygodniowo, co pozwoliłoby producentom na zmniejszenie strat o taką kwotę. Po upływie czterech tygodni producenci stwierdzili jednak, że postanowienia umowy nie są realizowane. Plan ma umożliwić ograniczenie liczby przypadków upadłości w II poł 2015 r. Większość z przyjętych rozwiązań ma jednak charakter krótkoterminowy - zaznacza ekspert.

Niektóre problemy mają charakter cykliczny. - Rosyjskie embargo doprowadziło do nadwyżki podaży na rynku europejskim i przyczyniło się do spadku cen. W roku 2014 eksport mięsa do Rosji (gównie wieprzowiny) spadł o 75 procent. Nie sprzedano również 250 000 ton sera (wyprodukowanego z 2,5 miliarda litrów mleka). Kryzys gospodarczy w Grecji dodatkowo zwiększył presję na obniżenie cen, szczególnie w sektorze mięsa wołowego. Istotnie, w 2012 roku 23,4 proc. (297 mln USD) mięsa wołowego eksportowanego przez Francję trafiło do Grecji - wskazuje Chollet.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!