Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Przedsiębiorcy mają trudności w pozyskaniu doświadczonych pracowników

 • Autor: portalspozywczy.pl
 • Data: 30-08-2018, 13:19
Polska zajmuje według danych Eurostatu 4. pozycję wśród państw o najniższej stopie bezrobocia z wynikiem 3,7%. Dla porównania średnia całej Unii Europejskiej to 6,9%. Niestety przedsiębiorcy odnotowują coraz wyższe koszty pracy. Jest to spowodowane wzrostem zatrudnienia i wynagrodzeń. Prawie 17% przedstawicieli sektora MŚP odczuło skutki wprowadzenia wyższej stawki płacy minimalnej – wynika z 15. fali badania Bibby MSP Index. Większość respondentów (67,1%) wskazało zwiększenie kosztów zatrudnienia pracownika jako główny efekt tej regulacji.
Przedsiębiorcy mają trudności w pozyskaniu doświadczonych pracowników
fot. Shutterstock

Do czynników makroekonomicznych decydujących o płynności finansowej zalicza się m.in. koszty pracy związane z wypłatą wynagrodzeń oraz innych świadczeń pieniężnych i rzeczowych związanych z zatrudnieniem pracowników. Bez odpowiedniego zarządzania kadrami organizacje nie są w stanie stworzyć dobrze prosperującego biznesu, nawet mając wiele zamówień. Budowanie wartościowego kapitału ludzkiego może stanowić element wpływający na kształtowanie przewagi konkurencyjnej podmiotu oraz osiągane przez niego wyniki finansowe. Wsparcie w rozwoju biznesu zapewnia faktoring. Pomaga on przedsiębiorstwom utrzymać płynność finansową.

Niestety przedsiębiorcy mierzą się z trudnościami w pozyskaniu doświadczonych pracowników oraz nieobsadzonymi stanowiskami pracy, zwłaszcza w branży transportowej i handlowej. W sektorze transportowym brak na rynku pracy kierowców z odpowiednimi kwalifikacjami spowodował zmniejszenie wśród przedsiębiorców objętych 15. falą badania Bibby MSP Index deklaracji zatrudniania nowych osób w kolejnych miesiącach – wskaźnik na poziomie 7,0 pkt. Podobnie poziom zatrudnienia kształtuje się w branży handlowej, co najprawdopodobniej spowodowane jest nowymi przepisami odnośnie zakazu handlu w niedzielę. Porównując wyniki badania rok do roku wskaźnik obrazujący chęć obsadzania nowych stanowisk zmalał o 0,5 pkt. Administracyjne ograniczenia czasu pracy w różnych krajach ograniczają wzrost zatrudnienia (co akurat w przypadku Polski cierpiącej na brak pracowników nie jest rzeczą złą), zmniejszają efektywność przedsiębiorców działających w sposób nieschematyczny, a także mogą sprzyjać wzrostowi cen. I choć rzeczywiście w krótkim okresie dyskonty spożywcze są dotknięte spadkami obrotów w większym stopniu aniżeli małe firmy, to w długim okresie regulacje takie de facto chronią nieefektywne przedsiębiorstwa, co z kolei może być kosztowne dla konsumentów – wskazuje dr Anna Czarczyńska, niezależny ekspert Bibby Financial Services.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kindzior 2018-08-31 18:25:15

  No i płynność w przedsiębiorstwie zanika

  Odpowiedz
 • Kanka 2018-08-31 19:48:10

  @kindzior nie jeśli się zgłosisz do dobrego faktora i skorzystasz z faktoringu ;)

  Odpowiedz
 • Kucykus 2018-09-02 19:33:14

  To rzeczywiście pomaga, w sensie zatory znikają i koszty nas nie zjedzą?

  Odpowiedz
 • Deniz 2018-09-03 20:09:10

  Moim zdaniem tak, to znaczy ja byłem osobiście zadowolony

  Odpowiedz
 • Bobs 2018-09-06 17:19:00

  @Kucykus Zatory rzeczywiście znikają bo otrzymujesz de facto swoje pieniądze tylko szybciej niż jak miałbyś czekać na zapłatę od kontrahenta. Wysokość prowizji ustala faktor, musiałbyś się rozejrzeć za ofertami, ale na pewno nie są to ogromne kwoty- inaczej przedsiębiorcy by z tego nie korzystali :)

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!