Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Przedstawiciele PiS i PO: Polska powinna walczyć o duże środki na politykę spójności i rolną

  • Autor: PAP
  • Data: 10-12-2010, 19:44
Polska powinna walczyć o to, by w unijnej perspektywie finansowej na lata 2013-2020 pieniądze na politykę spójności i rolną były jak najwyższe - ocenili europarlamentarzyści Janusz Wojciechowski (PiS) i Jan Olbrycht (PO).

Wzięli oni udział w zorganizowanej w piątek przez portal europarlament.pap.pl debacie na temat szans i zagrożeń dla budżetu UE.

Wojciechowski powiedział, że polski rząd nie może się zgodzić na cięcia wydatków na politykę spójności i na wspólną politykę rolną w ramach wieloletniej perspektywy finansowej na lata 2013-2020. Zaznaczył, że walka będzie trudna, bo nad Unią Europejską unosi się duch "euroegoizmu". Zwrócił przy tym uwagę, że klimat dla wspólnej polityki rolnej jest dobry, bo lobby rolnicze w UE jest silne.

"Jestem umiarkowanym optymistą. Ale potrzebne są gesty rejtanowskie. Nie wiem, czy pana premiera Donalda Tuska będzie na to stać. Patrząc na wspólną politykę rolną, to nie wystarczą inicjatywy na szczeblu ministra rolnictwa (...); to musi być jednoznaczne, stanowcze stanowisko rządu polskiego. Dziwię się, że do dziś sprawa wspólnej polityki rolnej nie została zapisana jako priorytet polskiego rządu w ramach prezydencji" - oświadczył.

Według Wojciechowskiego, Polska nie może "poświęcić rolnictwa na ołtarzu obrony polityki spójności", bo obie polityki są tak samo ważne.

Olbrycht ocenił, że najważniejsza jest dla nas walka o jak największy budżet w ogóle. "Po drugie, aby te dwa obszary - czyli polityka spójności i wspólna polityka rolna - były w tym budżecie silnie reprezentowane. To nie jest takie łatwe" - podkreślił. Według niego, polski rząd zachowuje się jednak w sposób konsekwentny i zdecydowany.

We wtorek premier Donald Tusk powiedział, że Polska oraz wiele innych krajów UE nie może się zgodzić, iż kryzys finansów publicznych w wielu państwach UE ma oznaczać redukcję budżetu, osłabiającą politykę spójności. Według niego, dyskusja o budżecie UE to dyskusja o miliardach euro dla Polski w perspektywie kilku najbliższych lat. Polska opowiada się za tym, by na najbliższej Radzie Europejskiej kwestie wieloletnich ram finansowych, limitów czy propozycji redukcji budżetu UE nie były poruszane.

Europoseł Olbrycht jest przekonany, że uda się zablokować zbyt wczesne ustalenie poziomu środków w wieloletnich ramach finansowych na lata 2013-2020, co ograniczyłoby przyszłą debatę na ten temat. "Polska musi ważyć te dwie polityki (spójności i rolną - PAP), rozkładając akcenty" - powiedział.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!