"W 2005 r. w Bogatyni na Dolnym Śląsku odnaleziono dwa, niewykluczone, że ostatnie, gniazda kozy karpackiej. Zwierzęta zakupiono wraz z przychówkiem i umieszczono w Odrzechowej. Wtedy też rozpoczęliśmy odtwarzanie rasy" - powiedział we wtorek dyrektor zakładu doświadczalnego w Odrzechowej dr Władysław Brejta.

W Odrzechowej odtwarza się odmianę białą kóz karpackich. Z kolei odmiana barwna tej rasy dość powszechnie występuje jeszcze w Rumunii oraz na Słowacji i Ukrainie.

"Koza karpacka jest starą polską rasą. Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku licznie występowała na terenach górskich, m.in. na Podkarpaciu. Jednak później została skutecznie wyparta z hodowli przez napływ ras bardziej wydajnych" - przypomniał dr Brejta.

Zaznaczył, że dzięki staraniom hodowców z gospodarstwa w Odrzechowej do kilku ośrodków w Polsce dotarło już przeszło 100 matek tej rasy.

"Nasze kozy można spotkać w stadach żyjących m.in. w woj. mazowieckim, małopolskim, świętokrzyskim. Zainteresowanie ich hodowlą jest coraz większe i z każdym rokiem rośnie" - zauważył dyrektor.

Koza karpacka cechuje się dużą odpornością i długowiecznością. Jest doskonale przystosowana do trudnych warunków górskich; niewybredna w doborze pasz.

Mleczność w trakcie ośmiomiesięcznej laktacji wynosi średnio 500 kg mleka przy 4 proc. tłuszczu. Jej wydajność jest 50-60 proc. niższa niż mleczność tzw. ras szlachetnych.