Zgodnie z danymi GUS dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w lipcu do 6,2% r/r wobec 4,5% w czerwcu, co było poniżej konsensusu rynkowego (8,4%) i naszej prognozy (7,5%). Główną przyczyną zwiększenia tempa wzrostu produkcji pomiędzy czerwcem a lipcem była korzystna różnica w liczbie dni roboczych (w czerwcu br. liczba dni roboczych była o 1 mniejsza niż w 2016 r., podczas gdy w lipcu br. była taka sama jak przed rokiem). Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zmniejszyła się w lipcu o 1,2% m/m.

Roczne tempo wzrostu produkcji w przetwórstwie przemysłowym wyniosło 6,9% wobec 5,0% w czerwcu. Utrzymujący się szybki wzrost aktywności w przetwórstwie oddziałuje w kierunku zwiększenia stopnia wykorzystania mocy wytwórczych. Zgodnie danymi GUS, odsezonowane wykorzystanie mocy wytwórczych w przetwórstwie wyniosło w III kw. 80,0% wobec 80,1% w II kw. (poziom najwyższy od II kw. 2008 r.).

- Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach rosnący popyt i związana z nim bariera mocy wytwórczych będą skłaniać firmy do zwiększenia nakładów inwestycyjnych. Stanowi to wsparcie dla naszej prognozy zwiększenia dynamiki inwestycji w III kw. (6,1% r/r wobec 2,7% w II kw.) - mówi Borowski.

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalicznej w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła w lipcu do 7,1% r/r wobec 6,0% w czerwcu, co było poniżej naszej prognozy (8,0%) i konsensusu rynkowego (7,5%). Realna dynamika sprzedaży detalicznej zwiększyła się w lipcu do 6,8% r/r wobec 5,8% w czerwcu. W kierunku zwiększenia tempa wzrostu sprzedaży w lipcu oddziaływała wspomniana wyżej korzystna różnica w liczbie dni roboczych. Wyższej dynamice sprzedaży detalicznej sprzyjały również efekty niskiej bazy sprzed roku w kategorii "pojazdy samochodowe, motocykle i części” (10,0% r/r wobec 2,5% w czerwcu).

- Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach roczna dynamika sprzedaży ulegnie stopniowemu obniżeniu, do czego przyczyni się efekt wysokiej ubiegłorocznej bazy związany z wypłatą środków w ramach programu Rodzina 500+. Dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej są spójne z naszą prognozą dynamiki PKB w III kw. 2017 r. (wzrost do 4,1% r/r wobec 3,9% r/r w II kw.). Opublikowane dziś dane są w naszej ocenie neutralne dla złotego i rentowności polskich obligacji - dodaje Borowski.