Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Przetwórstwo żywności jednym z obszarów współpracy gospodarczej Polski z Etiopią

  • Autor: PAP
  • Data: 08-05-2017, 19:17
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w poniedziałek w Addis Abebie z premierem Etiopii. Politycy ustalili „listę praktycznych kroków”, by zintensyfikować współpracę gospodarczą m.in. w rolnictwie, obronności i IT - przekazał prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Przetwórstwo żywności jednym z obszarów współpracy gospodarczej Polski z Etiopią
Fot. Shutterstock

rezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą kontynuują w poniedziałek wizytę w Etiopii, która rozpoczęła się w niedzielę. Prezydent Duda spotkał się z prezydentem Mulatu Teshome; odbyły się też rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów. Następnie Duda i Mulatu Teshome wzięli udział w zamknięciu konferencji "Polska-Etiopia partnerzy gospodarczy".

Po południu prezydent spotkał się z etiopskim premierem Hailemariamem Desalegnem. Wcześniej odbyły się rozmowy delegacji.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmowa prezydenta Dudy z premierem Etiopii koncentrowała się na praktycznych aspektach polsko-etiopskiej współpracy.

- Prezydent Duda przybył do Etiopii z dwoma głównymi przesłaniami. Po pierwsze, by dać impuls do rozwoju relacji gospodarczych w oparciu o wzajemne korzyści i szacunek. Potrzeba inwestycji nie tylko w twardą infrastrukturę w Etiopii, ale także inwestycji w ludzi - powiedział Szczerski.

Drugie przesłanie wizyty prezydenta Dudy - mówił Szczerski - związane jest z bezpieczeństwem międzynarodowym. - Tak, jak mówił prezydent - Addis Abbeba jest afrykańską Brukselą, siedzibą Unii Afrykańskiej. Prezydent i premier wymienili opinie na temat kwestii bezpieczeństwa i relacji międzynarodowych - mówił.

Poinformował, że Duda i Hailemariam Desalegna ustalili też "listę praktycznych kroków", które powinny zostać podjęte po tej wizycie, by rzeczywiście zintensyfikować współpracę gospodarczą i kontakty biznesowe. - To bardzo wyraźny polityczny parasol nad tymi relacjami. Obaj liderzy zgodzili się, że polskie i etiopskie władze mają wspólny cel polegający na wspieraniu współpracy gospodarczej naszych krajów - powiedział Szczerski.

Jak mówił, wskazano kilka szczegółowych obszarów tej współpracy: rolnictwo i przetwórstwo żywności, infrastruktura, produkcja, ale też przemysł obronny oraz IT. Szczerski zaznaczył, że wraz z prezydentem do Etiopii przylecieli przedstawiciele kilku dużych polskich firm, które są zainteresowane taką współpracą lub są już obecne na miejscowym rynku.

Ostatnim punktem poniedziałkowego programu oficjalnego wizyty było spotkanie pary prezydenckiej z patriarchą Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Mathiasem.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!