Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

PSL apeluje o szybsze wypłaty dla rolników poszkodowanych przez suszę

  • Autor: PAP
  • Data: 05-09-2018, 15:46
PSL zaapelowało o szybsze wypłaty pomocy finansowej dla rolników poszkodowanych przez tegoroczną suszę. Ludowcy domagają się też zniesienia dwóch rat tegorocznego podatku rolnego oraz stworzenia Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych.
PSL apeluje o szybsze wypłaty dla rolników poszkodowanych przez suszę
Marek Sawicki, fot. PTWP

Straty spowodowane suszą przekraczają już 3,6 mld zł; poszkodowanych jest ponad 130 tys. gospodarstw, a klęska dotknęła ok. 3,5 mln hektarów - wynika z informacji przekazanej przez resort rolnictwa.

Piotr Zgorzelski (PSL) powiedział na środowym briefingu w Sejmie, że gdy PSL alarmowało, że straty związane z suszą wyniosą dużo ponad 2 mld zł, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski "wyśmiał" ludowców. "Dziś słyszymy, że straty suszowe sięgają dużo ponad 3 mld zł" - dodał.

Poseł PSL mówił, że ludowców dochodzą "niepokojące sygnały, że wojewodowie odsyłają protokoły suszowe do samorządów, jakby chciały na nie zrzucić całą winę". "Jest to karygodny proceder, bardzo się temu przeciwstawiamy" - powiedział Zgorzelski.

Inny poseł PSL, b. szef resortu rolnictwa Marek Sawicki stwierdził, że "susza trwa 5 miesięcy, a Ministerstwo Rolnictwa i rząd nie ogłosiły jeszcze zakresu i skali pomocy". Dodał, że z ocen ludowców wynika, że straty związane z suszą obejmują 75 proc. kraju i prawdopodobnie ostatecznie przekroczą 10 mld zł.

"Rząd nie powinien czekać kolejnego miesiąca na przyjmowanie wniosków; z gmin są już protokoły strat, na ich podstawie powinny być już realizowane wypłaty przez ARiMR, bo rolnicy na te pieniądze czekają" - mówił.

Sawicki dodał, że PSL chce ustawowego zniesienia dwóch rat tegorocznego podatku rolnego oraz utworzenia Funduszu Stabilizacji Dochodów Rolniczych. Rozwiązania te mają - zaznaczył - pomóc rolnikom m.in. w odtworzeniu dochodów utraconych w wyniku suszy.

W środę odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa, na którym mają być omówione skutki suszy. Z informacji podpisanej przez ministra rolnictwa wynika, że wkrótce zostanie uruchomiona pomoc dla rolników, których straty przekroczyły 70 proc., oraz rybaków prowadzących chów ryb w stawach na terenie gmin, gdzie wystąpiła susza.

Te dwie grupy poszkodowanych mogą od 14 do 28 września składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie pomocy. Dla najbardziej poszkodowanych rolników (straty powyżej 70 proc.) pomoc wynosi 1 tys. zł na hektar, jeżeli mają polisę ubezpieczenia upraw. Rybacy mogą otrzymać 300 zł do hektara gruntów pod zarybionymi stawami.

Termin składania wniosków dla tych, których straty mieszczą się między 30 a 70 proc. oraz stawka pomocy - jak podaje Ministerstwo Rolnictwa - "zostanie ogłoszony po zakończeniu szacowania szkód w tych gospodarstwach przez komisje powołane przez wojewodów, co powinno nastąpić w najbliższych dniach". 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!