Jak poinformował na swojej stronie internetowej resort, Szatkowskiego powołał na stanowisko premier Donald Tusk, a akt powołania wręczył mu w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba.

Nowy prezes był do tej pory dyrektorem oddziału terenowego ARR w Gdyni.

Poprzedniego prezesa Agencji Rynku Rolnego Władysława Łukasika premier odwołał ze stanowiska w listopadzie 2011 r. Jego obowiązki przejął wówczas dotychczasowy wiceprezes ARR Andrzej Łuszczewski. Od tego czasu kilkakrotnie ogłaszano konkurs na nowego prezesa, ale albo pozostawał on bez rozstrzygnięcia, albo był unieważniany.

Agencja wypłaca producentom rolnym, przetwórcom i eksporterom pieniądze w ramach unijnej polityki rolnej i w działaniach krajowych; informuje również o warunkach, które należy spełnić, by skorzystać z mechanizmów UE zarządzanych przez ARR. Prowadzi kontrole stwierdzające, czy przedsiębiorcy otrzymujący przyznane przez ARR środki finansowe lub prawo do produkcji określonych produktów działają zgodnie z przepisami. Sporządza także analizy, prognozy, informacje oraz opracowania o bieżącej i przewidywanej sytuacji na rynkach rolnych.