Rafalska: Kartę Dużej Rodziny ma ponad 690 tys. rodzin wielodzietnych
Kartę Dużej Rodziny ma już ponad 690 tys. rodzin wielodzietnych – powiedziała PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że w ostatnich miesiącach nie tylko powiększyła się liczba jej posiadaczy, ale także grono partnerów oferujących zniżki.
"Pod koniec 2016 r. firm i instytucji, z którymi mieliśmy podpisane umowy, było około 1,5 tys. Dziś kartę honoruje 5,2 tys. podmiotów w prawie 22,2 tys. miejscach" - podkreśliła minister Rafalska.
Zwróciła uwagę, że z jednej strony to rezultat skutecznej promocji, z drugiej zaś - efekt przekazania od 2017 r. zadania pozyskiwania nowych partnerów wyłonionej w drodze konkursu organizacji pozarządowej - Związkowi Dużych Rodzin Trzy Plus.
Minister przypomniała, że od 1 stycznia rozszerzono krąg osób uprawnionych do Karty Dużej Rodziny. O jej przyznanie mogą ubiegać się nie tylko członkowie rodzin, którzy w chwili składania wniosku wychowują co najmniej troje dzieci, ale również rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku.
"Co mnie szczególnie cieszy, z szerokiego pakietu zniżek i ulg ustawowych skorzystać mogą teraz także osoby starsze. W pierwszym kwartale tego roku wydaliśmy już około 205 tys. Kart Dużej Rodziny dla rodziców, którzy kiedykolwiek mieli co najmniej trójkę dzieci" - poinformowała szefowa MRPiPS.
Minister przypomniała także o możliwości korzystania z usługi za pomocą aplikacji. "Dzięki wprowadzonym zmianom Karta Dużej Rodziny stała się bardziej przyjazna i atrakcyjna dla jej użytkowników. Teraz mogą oni szybko wyszukać najbliższy punkt oferujący zniżki w ramach karty. Dzięki aplikacji użytkowanie karty jest możliwe od razu po jej przyznaniu, bez konieczności oczekiwania na wydruk plastikowego nośnika" - podkreśliła.
Dodała, że dzięki aplikacji program stał się atrakcyjny nie tylko dla użytkowników kart, ale również dla obecnych i przyszłych partnerów. "Do tej pory wydaliśmy już 399 tys. mobilnych kart KDR" - wskazała.
Z danych MRPiPS wynika, że kartę ma 690,8 tys. rodzin wielodzietnych, w tym 503,5 tys., które mają obecnie na utrzymaniu co najmniej troje dzieci oraz 187,3 tys. rodzin, którzy wnioskowali o KDR na zasadach obowiązujących od nowego roku.
Kartę w wersji tradycyjnej ma 2,33 mln osób, w tym 1,07 mln rodziców i 1,26 mln dzieci. Resort rodziny zaznacza, że jest to wzrost o 232,7 tys. w porównaniu do 31 grudnia 2018 r. Z kolei kartę w wersji elektronicznej ma 399 tys. osób, w tym 212 tys. rodziców i 187 tys. dzieci.
