Raport IBE: Polska lepsza niż UE. Mniej bezrobotnych absolwentów
- Autor: PAP
- Data: 02-01-2016, 08:55

Stopa bezrobocia wśród niedawnych absolwentów tj. osób, które ukończyły edukację w ciągu ostatnich 4 latach we wszystkich typach szkół w Polsce była poniżej średniej dla Unii Europejskiej. Choć bezrobocie wśród absolwentów we Wspólnocie w latach 2027-2013 wzrosło, to w Polsce wzrost ten był słabszy (o 4 proc.) niż w innych krajach UE (o 9 proc.) - poinformowała rzecznik prasowy Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE) Natalia Skipietrow.
Polscy absolwenci częściej niż ich rówieśnicy w krajach UE podejmują pracę na umowy czasowe, jednak w efekcie mniej z nich pozostaje bez pracy - wynika z raportu IBE przygotowanego w ramach międzynarodowego projektu badawczego
"Wykluczenie społeczne młodzieży w Europie: nakładające się wymiary marginalizacji, indywidualne strategie, skuteczność polityk publicznych i transferów (EXCEPT)."
Według ekspertów, niepokojące jest to, że stopa bezrobocia wśród niedawnych absolwentów była wyższa niż notowana wśród ogółu populacji osób do 30 roku życia. Wskazuje to, że nadal istnieją bariery wejścia na rynek pracy w Polsce. Ponadto aż 34 proc. bezrobotnych absolwentów pozostaje bez pracy ponad rok, podczas gdy odsetek długotrwale bezrobotnych wśród niedawnych absolwentów krajów unijnych jest mniejszy (32 proc.). Niedopasowanie na rynku pracy, jak i mała liczba ofert pracy w Polsce to główne powody tego stanu rzeczy - wskazuje raport.
W Polsce nadal najłatwiej o pracę młodym osobom z wyższym wykształceniem (13 proc. bezrobotnych wśród absolwentów szkół wyższych), natomiast znaczne problemy z jej znalezieniem mają absolwenci szkół średnich (27 proc. bezrobotnych).
Istniejące w naszym kraju od wielu lat różnice w stopie bezrobocia pomiędzy absolwentami różnych etapów kształcenia nie uległy zmianie w ciągu ostatnich pięciu lat, natomiast w większości krajów UE różnice w stopach bezrobocia pomiędzy najlepiej i najgorzej wykształconymi się pogłębiły.
Absolwenci w Polsce dwukrotnie częściej niż ich rówieśnicy z krajów UE pracują na umowy czasowe (52 proc. wobec 26 proc.). Aż 63 proc. z nich godzi się na umowy czasowe z braku stałych miejsc pracy podczas, gdy praca na podstawie umowy czasowej w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej jest rzadkim zjawiskiem - zauważa rzeczniczka IBE.
Najczęściej na umowę czasową w Polsce i w części krajów UE pracują absolwenci z wykształceniem średnim lub niższym niż średnie (w Polsce rzadko kto kończy edukację na gimnazjum, ale np. we Włoszech jest to ok. 20 proc., a w Portugalii około 35 proc.). Jednak w krajach, w których kształcenie zawodowe jest dobrze rozwinięte (Austria, Niemcy, Dania) absolwenci z wykształceniem średnim zawodowym mają większe szanse na stałe zatrudnienie niż kończący studia.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,4 proc.
-
GUS: Stopa bezrobocia w styczniu wyniosła 5,5 proc
-
GUS: Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,4 proc.
-
Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,4 proc.
-
Stopa bezrobocia w listopadzie wyniosła 5,4 proc.
-
Stopa bezrobocia w październiku w Polsce wyniosła 3,4 proc.
-
GUS: Stopa bezrobocia w październiku - 5,5 proc.
-
Szacowana stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,5 proc.
-
GUS: Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,6 proc.
-
MRiPS: 5,6-proc. stopa bezrobocia we wrześniu
komentarze (1)
W dzisiejszych czasach wyższe wykształcenie to podstawa.Pewnie już za niedługo nawet zwykła sprzątaczka otrzyma pracę po przedłożeniu stosownych dokumentów potwierdzających zdobyte wykształcenie.Oczywiście warto już na etapie studiów poszukiwać pracy,chociażby dorywczej.Pracodawcy zwracają bardzo dużą uwagę na doświadczenie potencjalnego kandydata.W związku z tym chciałabym polecić dwa portale,dzięki którym możecie zacząć poszukiwania swojej pierwszej lub dodatkowej pracy.wypatruj.pl/ i 248.cz/
Odpowiedz