Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Raport IERiGŻ: Koniunktura w rolnictwie

  • Autor: www.portalspozywczy.pl/ IERiGŻ
  • Data: 05-06-2017, 08:11
W kwietniu 2017 r. koniunktura w rolnictwie znacznie poprawiła się pod wpływem wzrostu zarówno wskaźnika nożyc cen jak i potencjalnego popytu. Syntetyczny wskaźnik koniunktury w rolnictwie (SWKR) podniósł się w kwietniu o 0,6 pkt. proc. do 100,6 punktu. Wskaźnik ten był także o 0,5 pkt. proc. wyższy niż przed rokiem o tej porze. Wyrównany wskaźnik potencjalnego popytu zwiększył się w kwietniu o 1,1 pkt. proc. do 100,5 punktu, głównie pod wpływem sezonowego zwiększenia wyrównanego wskaźnika sprzedaży przemysłu spożywczego (o 2,9 pkt. proc do 102 punktów) oraz wzrostu wyrównanego indeksu zmian wynagrodzeń i cen żywności - informują w raporcie analitycy IERiGŻ.
Raport IERiGŻ: Koniunktura w rolnictwie
fot. shutterstock

Marcowy wzrost wynagrodzeń był najwyższy od lat, podczas gdy ceny detaliczne żywności spadły. Negatywny wpływ na potencjalny popyt wywarło natomiast osłabienie dynamiki obrotów handlowych artykułami rolno-spożywczymi w pierwszych dwóch miesiącach 2017 r. Wyrównany wskaźnik potencjalnego popytu był jednak mniejszy niż przed rokiem o 0,6 pkt. proc. Wyrównany wskaźnik nożyc cen wzrósł w analizowanym miesiącu o 0,2 pkt proc. do 100,9 punktu. Jednocześnie był on o 1,4 pkt. proc. wyższy niż w kwietniu 2016 r. Wpłynęły na to podwyżki cen większości surowców rolniczych.

Jak informują eksperci IERiGŻ w raporcie w marcu podniosły się ceny wszystkich zbóż (o 0,2-3,9%), ziemniaków (o 13,3%), trzody chlewnej (o 3,3%) i drobiu (o 4,3%). Ceny bydła nie zmieniły się. Staniało tylko mleko – o 0,8%. W sumie uśredniony wzrost wyrównanego wskaźnika zmian cen skupu wyniósł w marcu 2%. Jednocześnie zaczęły rosnąć ceny środków produkcji. Wyrównany wskaźnik zmian cen środków produkcji wyniósł w kwietniu br. 100,2 punkty, a więc tyle samo co w poprzednim miesiącu i o 0,4 pkt. proc. przekroczył jego poziom sprzed roku. Zmiany cen jakie dokonały się w ciągu I kwartału 2017 r. w porównaniu z grudniem 2016 r. były korzystne dla rolnictwa. Ceny koszyka skupu wzrosły bowiem o 2,7 pkt. proc., podczas gdy środki produkcji zdrożały o 0,5 pkt. proc. W konsekwencji skumulowany wskaźnik nożyc cen wyniósł 102,1 punktu, podczas gdy przed rokiem wynosił niespełna 99 punktów. W najbliższych miesiącach można spodziewać się zbliżonych rynkowych uwarunkowań produkcji rolniczej. Sprzyjać temu powinny rosnące wraz z poprawą sytuacji dochodowej konsumentów ceny detaliczne żywności, poprawa koniunktury na światowych rynkach surowcowych, a także sezonowe spadki podaży większości produktów roślinnych i możliwe sezonowe wzrosty cen skupu trzody chlewnej i drobiu.

Ostatnie prognozy światowych zbiorów przewidują niewielkie zmniejszenie produkcji. Nie zmieni to jednak zasadniczo relacji podaży i popytu, mimo zwiększonego zapotrzebowania, ze względu na rekordowe zapasy. Zapasy na koniec sezonu 2017/18 wprawdzie będą mniejsze, ale i tak będą bardzo wysokie i będą działać stabilizująco na ceny światowe. Dla krajowego rynku zbóż będzie to oznaczać kolejny rok niskich cen, które prawdopodobnie będą wahać się w granicach cen bieżącego sezonu. Zwłaszcza, że także w Polsce zbiory mogą być większe niż przed rokiem. Być może pozwoli to odbudować częściowo bardzo niskie zapasy. O tym zadecyduje jednak wielkość eksportu zbóż.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!