Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rekordowe bezrobocie w UE

  • Autor: PAP
  • Data: 08-01-2013, 17:21
Spadek przychodów gospodarstw domowych, najwyższe od prawie 20 lat bezrobocie, rosnące zagrożenie ubóstwem - taki obraz konsekwencji kryzysu wyłania się z przedstawionego we wtorek przez KE raportu na temat zatrudnienia i rozwoju społecznego w UE.

"Te dane, które nikogo nie uszczęśliwiają, to skutek kryzysu ekonomicznego, recesji. Bezrobocie w UE osiągnęło poziom nieznany od prawie 20 lat, zresztą sytuacja społeczna także pogarsza się w tej chwili" - mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw społecznych Laszlo Andor.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego zwiększyło się zwłaszcza w krajach południowej i wschodniej Europy. W 2011 roku prawie co czwarty mieszkaniec UE (24,2 proc.) był zagrożony tym zjawiskiem. Co więcej, w jednej trzeciej krajów członkowskich, w tym w Niemczech, Holandii i Danii zwiększyło się zagrożenie biedą osób pracujących. W 2011 roku 8,7 proc. pracujących żyło poniżej granicy ubóstwa.

Pomiędzy rokiem 2009 a 2011 realny dochód gospodarstw domowych spadł w dwóch trzecich krajów członkowskich. Najgorzej pod tym względem wypada Grecja, gdzie spadek sięga 17 proc., przed nią ulokowały się Hiszpania (8 proc.), Cypr (7 proc.), a także Estonia i Irlandia (5 proc.). W Polsce przychód gospodarstw zwiększył się nieznacznie - o ok. 1,5 proc.

Według komunikatu UE, w Polsce tak samo jak w Niemczech, Francji i państwach nordyckich mimo kryzysu dochody rodzin zwiększyły się. Jako przyczynę podaje się elastyczny rynek pracy i dobry system socjalny.

Komisarz Andor stwierdził, że po kilku latach uporczywego kryzysu większość systemów socjalnych krajów UE właściwie straciło swą zdolność chronienia gospodarstw domowych.

Raport KE wskazuje, że ogromny problem bezrobocia, z którym boryka się UE, dotyczy przede wszystkim ludzi młodych, kobiet i samotnych matek. Pod koniec ubiegłego roku bezrobocie w "27" sięgało 11 proc. Tymczasem stopa bezrobocia wśród młodych bez pracy jest w UE dwa razy wyższa - więcej niż co piąty Europejczyk w wieku 15-24 lat nie ma pracy.

"Są bardzo duże różnice pomiędzy państwami członkowskimi, jeśli chodzi o długotrwałe bezrobocie. Ludzie potrzebują właściwych umiejętności dla znalezienia dobrej pracy i tu te różnice są bardzo duże" - podkreślił Andor.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!