„Wysoki, bo 76% wynik w Europie pokazuje, że gospodarka o obiegu zamkniętym w przypadku opakowań szklanych sprawdza się i funkcjonuje coraz lepiej. Szkło to materiał permanentny, który można bez końca poddawać recyklingowi i produkować nowe opakowania, zachowując jakość szkła niezależnie od tego, ile razy jest przetworzone. Jednocześnie wierzymy, że kraje, takie jak m.in.: Polska, biorąc pod uwagę potencjał wzrostu gospodarczego, mogą zrobić jeszcze więcej i zdecydowanie polepszyć swoje wyniki. – mówi Adeline Farrelly, sekretarz generalny FEVE.

Recykling szkła umożliwia przemysłowi opakowań szklanych radykalne zmniejszenie śladu środowiskowego poprzez oszczędzanie energii i surowców, a także przyczynia się do utrzymania 125 000 miejsc pracy w Unii Europejskiej. Huty szkła dostarczają ponad połowę swoich produktów w promieniu 300 km, z kolei ponad 70% surowców pokonuje trasę krótszą niż wspomniane 300 km, co również przyczynia się do ochrony środowiska poprzez zoptymalizowany transport.

W czołówce najlepszych europejskich państw pod względem recyklingu szkła są: Szwecja, Belgia, Dania, Austria, Szwajcaria i Słowenia z ponad 90% wskaźnikiem, a tuż za nimi plasują się kolejne kraje, takie jak: Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia i Luksemburg, osiągając wysoki, ponad 80% wynik. W Polsce wykorzystano i przetworzono 1 187 617 ton szkła (wzrost o 0,80% w porównaniu do 2016 roku), a poddano recyklingowi 742 190 ton. Daje to wzrost rzędu 9,65% w porównaniu do 2016 roku i poziom 62,49% przetworzonych ponownie butelek i słoików.

„Ogromnie cieszy nas tak duży progres w zakresie recyklingu opakowań szklanych w Polsce, który jest jednym z najwyższych w Europie. To pokazuje, że prowadzone przez Friends of Glass Polska działania edukacyjne w naszym kraju odnoszą pożądany skutek, a wzrost świadomości ekologicznej jest coraz większy. Dane są optymistyczne, ale nie zapominajmy, że do średniej europejskiej jeszcze nam daleko. Ponadto wciąż bezpowrotnie tracimy w Polsce ponad 37% opakowań szklanych, które powinny trafić ponownie na rynek. To strata zarówno surowców naturalnych, jak i energii koniecznej do ich wytworzenia. Wykonaliśmy krok do przodu, ale potrzebne są kolejne. Dlatego też już 19 listopada startujemy z III edycją naszego projektu edukacyjno-ekologicznego EduPak Polska, zaczynając od Konferencji i Warsztatów dla 150 Nauczycieli, którzy w oparciu o otrzymane materiały dydaktyczne oraz wiedzę będą pracowali z uczniami w swoich szkołach i przedszkolach” – informuje Barbara Maciałczyk, marketing manager w Ardagh Group, reprezentująca Friends of Glass . „Podsumowaniem projektu będzie Konkurs dla przedszkolaków i uczniów oraz Wystawa prac na Targach Edukacyjnych w Poznaniu 6 – 8 marca 2020”- dodaje.