Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Resort rolnictwa podsumowuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej

  • Autor: PAP
  • Data: 04-07-2017, 19:15
Pod przewodnictwem Polski w Grupie Wyszehradzkiej (GV4) podpisano m.in. deklarację w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. oraz deklarację dot. realizacji projektów badawczych i innowacyjnych Horyzont 2020.

30 czerwca zakończyło się przewodnictwo Polski w Grupie Wyszehradzkiej (GV4). Było to piąte w historii przewodnictwo naszego kraju w tej grupie.

W programie polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej, który został przyjęty przez Radę Ministrów w czerwcu 2016 roku, jako priorytety wpisane są: wspólna polityka rolna, bezpieczeństwo żywności, skuteczne reagowanie na sytuacje kryzysowe na rynkach rolnych, realizacja projektów w obszarze rolnictwa w ramach programu Horyzont 2020, wzmocnienie pozycji producentów w łańcuchu żywności, promocja europejskiej żywności.

Polska ponadto zajęła się sprawą obrotu nieruchomościami rolnymi. W ramach pierwszego spotkania Ministrów Rolnictwa GV4+3 powołano grupę ekspercką ds. oceny stanu prawnego obrotu ziemią rolną w krajach członkowskich UE. Sukcesem w tym zakresie jest "wypracowanie zbieżnego stanowiska ministrów rolnictwa państw GV4+3 w zakresie konieczności objęcia obrotu nieruchomościami rolnymi odrębnymi regulacjami prawnymi na poziomie UE" - napisano w komunikacie ministerstwa.

Sprawą tą będą zajmowały się Węgry, które przejęły od 1 lipca przewodniczenie w Grupie Wyszehradzkiej.

W ramach realizacji priorytetów rolnych, Polska była gospodarzem dwóch formalnych spotkań ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii. Zorganizowała również spotkania robocze i eksperckie.

W trakcie trwania polskiej prezydencji przyjęty został dokument dotyczący WPR w kontekście przeglądu wieloletnich ram finansowych 2014-2020 oraz propozycji uproszczeń w projekcie prawnym "omnibus".

Podpisano wspólną deklarację ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii na rzecz silniejszego włączenia potencjału badawczego krajów Europy Środkowo-Wschodniej do realizacji projektów w ramach programu Horyzont 2020 w obszarze rolnictwa, w tym biogospodarki.

Ministrowie rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii podpisali także deklarację w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2020 r.

Przyjęto również konkluzje ze spotkań ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Rumunii i Słowenii, które odbywały się 26 października 2016 roku w Warszawie oraz 2 czerwca 2017 r. w Nadarzynie koło Warszawy.

Dokumenty przyjęte podczas spotkań zostały oficjalnie zaprezentowane przez polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej podczas forum Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa -informuje resort rolnictwa.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!