Rocznie zjadamy ok. 1,5 kg różnego rodzaju dodatków typu "E"
Dodatki do żywności oznaczone symbolem "E" są coraz częściej tematem publicznych dyskusji i kontrowersji. Wiele osób kojarzy je błędnie ze szkodliwymi substancjami chemicznymi. Ocenia się, że każdy z nas zjada w ciągu roku około 1,5 kg różnego rodzaju dodatków - mówi Artur Jędrzejak, główny technolog w firmie Regis.
Obecnie producenci poszukują coraz to nowych metod i składników, których zastosowanie w procesie technologicznym przyczynią się do podniesienia jakości i bezpieczeństwa produktu, zwiększenia wartości odżywczej i trwałości, ułatwienia procesu technologicznego czy też obniżenia kosztu produkcji. - Dozwolone substancje dodatkowe to substancje dodawane do żywności w liczbie od kilku do kilkunastu, w celu stworzenia wrażenia smaku i zapachu podobnego do naturalnego, zmiany konsystencji lub barwy oraz przedłużenia terminu ważności do spożycia - tłumaczy Jędrzejak. - Dodatki to żywności to substancje, których nie spożywa się zwyczajowo i które nie są typowym składnikiem żywności. Stosowanie dodatków do żywności musi być bezpieczne, niezbędne ze względu technologicznego oraz nie może wprowadzać w błąd konsumenta co do jakości zdrowotnej produktu - dodaje.
W związku z tym każda substancja dodatkowa dodawana do żywności musi posiadać ocenę Komitetu FAO/WHO ds. Dodatków do Żywności, który w swoich pracach wykorzystuje wyniki najnowszych badań toksykologicznych, chemicznych i biologicznych. Następnie Komitet Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO ds. Dodatków do Żywności i Zanieczyszczeń ustala dla poszczególnych substancji dodatkowych wskaźnik ADI (akceptowalne dzienne pobranie). W oparciu o powyższe opinie Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej wydaje rozporządzenia regulujące stosowanie substancji dodatkowych w produkcji żywności (1333/2008, 1334/2008).
W przepisach tych można znaleźć: wykaz dozwolonych substancji dodatkowych do żywności wraz z oznaczeniem międzynarodowym „E" oraz warunki ich stosowania (rodzaj środka spożywczego oraz maksymalne dopuszczalne poziomy). - Substancje dodatkowe, dla których nie zostały ustalone maksymalne dozwolone poziomy, stosuje się w dawce najniższej, niezbędnej do osiągnięcia zamierzonego efektu technologicznego, zgodnie z dobrą praktyką produkcyjną. Ponadto Komisja Europejska w rozporządzeniu 2008/84, 2008/128 określiła kryteria czystości tych substancji mające zagwarantować powtarzalną jakość oraz bezpieczeństwo stosowania - wyjaśnia główny technolog Regis. - Regulacje te sprawiają, że żywność z udziałem substancji dodatkowych jest bezpieczna pod względem zdrowotnym i dodatkowo spełnia oczekiwania klienta w zakresie cech organoleptycznych - zaznacza.
