Rolnictwo elementem bezpieczeństwa żywnościowego i suwerenności
- Autor: PAP
- Data: 06-12-2018, 15:54

Jak mówił, po raz pierwszy na wieś trafił program adresowany do całego społeczeństwa; chodzi o program 500+, który w znacznym stopniu wsparł rodziny wiejskie i wyprowadził z biedy.
Minister przypomniał, że obecny rząd zmienił decyzje poprzedniej koalicji rządzącej PO-PSL, obniżając wiek emerytalny dla rolników z 67 lat. Jest on obecnie taki sam, jak dla pozostałych grup społecznych: dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat. Ponadto w 2017 r. podniesione zostały świadczenia emerytalno-rentowe, z których skorzystało 340 tys. osób.
"Warto też wspomnieć ustawę, której oczekiwały kobiety na wsi - o kołach gospodyń wiejskich, która pozwala w sposób nieskrępowany rejestrować nowe koła, jak i adaptować do wymogów ustawy koła już istniejące" - powiedział Ardanowski. Zaznaczył, że koła w nowej formule "nabywają to, co było podnoszone jako wada dotychczasowych rozwiązań - nabywają osobowość prawną, prawo korzystania ze wsparcia z każdego możliwego źródła, możliwość prowadzenia działalności gospodarczej (...) czy rozwoju wszelkich form aktywności na obszarach wiejskich". Dodał, że przewidziane jest też co roku wsparcie finansowe dla kół.
Szef resortu rolnictwa mówił o pomocy rolnikom w uzyskiwaniu większych dochodów. Podkreślił, że jego zdaniem rodziny wiejskie powinny przede wszystkim uzyskiwać dochody z produkcji rolnej, niezależnie od wsparcia, jakie pochodzi ze środków unijnych czy pomocy krajowej. "Dlatego chcemy dać możliwości łatwiejszej sprzedaży produkcji z gospodarstw i takiego zorganizowania rolników, żeby nie byli tym najsłabszym ogniwem w łańcuchu od pola - do stołu" - powiedział.
Zaznaczył, że aby to zrealizować, uchwalona została ustawa dot. sprzedaży produktów przetworzonych i nieprzetworzonych przez rolników, poszerzona została możliwości zbywania żywności do sklepów, restauracji czy stołówek. Są to bodaj najbardziej liberalne rozwiązania tego typu w Europie. Wprowadzone zostały przepisy znacznie ułatwiające produkcje w tzw. MOL-ach (czyli w zakładach produkujących żywność na małą skalę) - dodał.
"Chcielibyśmy, by rolnicy organizowali się do wspólnej działalności gospodarczej (...), by sukces rolników wynikał z ich współpracy gospodarczej, tworzenia spółdzielni rolniczej. Dlatego wprowadziliśmy ustawę o tworzeniu spółdzielni rolniczych w sposób absolutnie korzystny (...), rolnicy od całego obrotu spółdzielni, (...) nie płacą podatku dochodowego" - poinformował Ardanowski. Dodał, że od podatku od nieruchomości zwolnione są też budynki spółdzielni.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Powiązane tematy:
-
Ekoschematy produkcji zwierzęcej są niedoszacowane
-
Ustawia o Inspekcji Weterynaryjnej: Co umożliwią nowe przepisy?
-
Komisja Rolnictwa za większością poprawek Senatu do ustawy o rolnictwie ekologicznym
-
Komisja sejmowa za sprawozdaniem z wykonania budżetu rolnego 2021 r.
-
KRUS ogłosił wysokość składek na ubezpieczenie w III kwartale
-
Rząd uruchomi państwowe zakłady mięsne? Mają pomóc w walce z ASF
-
Mimo opadów na polach nadal sucho. Rolnicy mają problemy z uprawami
-
Miliardowe straty sektora rolniczego w Ukrainie
-
Andrzej Duda podpisał ustawę o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych
-
Przemysław Czarnek nagrodził najlepsze rymowanki o pracy w rolnictwie
- Transport zboża z Ukrainy. Trudne "wąskie gardła"
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
komentarze (0)