Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rosja świętuje Dzień Kobiet: Tradycyjne bukiety i długi weekend

  • Autor: PAP
  • Data: 08-03-2016, 08:42
W Rosji obchodzony jest we wtorek, jako oficjalne święto wolne od pracy, Międzynarodowy Dzień Kobiet; tradycyjnie panie otrzymują w tym dniu kwiaty i upominki. W tym roku święto zakończy długi weekend i jego obchody zaczęły się już w końcu zeszłego tygodnia.
Rosja świętuje Dzień Kobiet: Tradycyjne bukiety i długi weekend
fot. www.fantastyczny-prezent.pl

Jak wynika z sondażu niezależnego Centrum Lewady, Międzynarodowy Dzień Kobiet za najważniejsze święto uważa 19 procent Rosjan.

Ponad połowa panów (52 proc.) zamierza tego dnia wręczać kwiaty bliskim kobietom. Na dalszych miejscach są kolejno: słodycze, kosmetyki czy perfumy i po prostu pieniądze na prezent. Jak wynika z sondażu, takie upominki Rosjanie wybierają w Dniu Kobiet konsekwentnie od lat.

Prezenty w tym dniu kupują również kobiety - wiele z nich obdarowuje drobiazgami swoje koleżanki.

Do Moskwy trafiło przed świętem blisko 50 milionów kwiatów. Hipermarkety od końca lutego na eksponowanych miejscach oferowały zestawy kosmetyczne i bombonierki. A według danych o sprzedaży internetowej popyt na kosmetyki wzrósł przed 8 marca kilkakrotnie (2-5 razy).

W tym roku Międzynarodowy Dzień Kobiet zapewnił Rosjanom długi weekend. Na poniedziałek, 7 marca przeniesiono bowiem wolny dzień z początku stycznia. A już w piątek, 4 marca można było wyjść z pracy godzinę wcześniej. I już tego dnia po godzinach pracy wiele kobiet wracało do domów z bukietami kwiatów.

Bardzo popularne są różnokolorowe tulipany i gałązki mimozy.

Moskwa od kilku dni przystrojona jest kolorowymi flagami na wiaduktach i prospektach. Barwy - zielony, pomarańczowy, żółty - nawiązują do wiosennych kwiatów. Na ulicach i przystankach pojawiły się też plakaty z okolicznościowymi hasłami.

W mieście zaplanowano wiele atrakcji związanych ze świętem. Muzea i parki przygotowały wystawy i wycieczki poświęcone kobietom i różnym aspektom ich życia w różnych epokach - od średniowiecza do ZSRR i współczesności.

Panie, które przyjdą we wtorek do Parku Woroncowskiego, otrzymają za darmo tulipany. A w popularnym Parku Gorkiego panowie wezmą udział w biegu na 2 km z bukietem w rękach.

49 procent mieszkańców Rosji nie chciałoby, aby prezydentem w ciągu najbliższych 10-15 lat została kobieta, a 34 procent to popiera. Przy czym, kobietę na czele państwa chętniej widziałyby same kobiety (44 procent) niż mężczyźni (21 procent).

41 procent Rosjan uważa, że szanse na awans w pracy są jednakowe dla osób różnej płci. Połowa (51 proc.) widzi większe szanse dla mężczyzn; 5 procent - dla kobiet.

Dzień Kobiet jako pierwsze w Rosji obchodziły robotnice w Petersburgu 1913 roku. Świętem wolnym od pracy stał się na mocy decyzji prezydium KC KPZR z kwietnia 1965 roku, w uznaniu kobiecych zasług w II wojnie światowej, przy okazji obchodów 20-lecia zwycięstwa nad faszyzmem.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!