"To głównie produkty rolne, warzywa i owoce. Zakaz nie dotyczy artykułów przemysłowych. Jeśli zajdzie konieczność, listę zakazu importu będzie można rozszerzyć" - powiedział Szuwałow na spotkaniu wicepremierów z premierem Dmitrijem Miedwiediewem w jego rezydencji w Gorkach pod Moskwą.

Pierwszy wicepremier Szuwałow zapowiedział, że przewidywane wprowadzenie ograniczenia działalności firm tureckich w Rosji nie będzie dotyczyło realizacji kontraktów zawartych do końca grudnia bieżącego roku i zatrudnionych tam obywateli tureckich. Według nowych zasad firmy będą zwracać się potem o specjalne zezwolenia na prowadzenie działalności i zatrudnianie Turków na budowach na terytorium Rosji.

Szuwałow przypomniał, że "praktycznie wprowadzono zakaz organizacji wycieczek turystycznych do Turcji przez rosyjskie biura podróży. Wstrzymuje się też loty czarterowe z tym krajem od czasu sprowadzenia do Rosji wszystkich turystów tam przebywających".

Uprzedził, że "ze względów bezpieczeństwa tureckie linie lotnicze będą przechodziły w Rosji dodatkowe kontrole".

Premier Miedwiediew polecił ministrom na spotkaniu wyjaśnienie tureckiemu biznesowi istoty wprowadzonych ograniczeń w kontaktach gospodarczych z Rosją, gdyż - jak powiedział - "turecki biznes nie jest niczemu winny i okazał się zakładnikiem tureckich władz".

W podsumowaniu narady Miedwiediew uprzedził, że rosyjski rząd może rozszerzyć spis tureckich towarów, których import do Rosji może zostać zabroniony.

"Te decyzje, które wejdą obecnie w życie, to tylko pierwszy krok. Będziemy obserwować rozwój sytuacji. Mamy możliwość w ramach dekretu prezydenckiego rozszerzyć zakres towarów, na które będzie wprowadzony zakaz importu z Turcji, rozszerzyć listę osób, które nie będą mogły wjeżdżać do Rosji i podjąć inne kroki mające na celu ograniczenie współpracy z Turcją" - powiedział.

Stosunki Moskwy z Ankarą gwałtownie pogorszyły się po zestrzeleniu w miniony wtorek przez Turcję rosyjskiego bombowca Su-24, który według władz w Ankarze naruszył turecką przestrzeń powietrzną przy granicy syryjsko-tureckiej. Moskwa twierdzi, że rosyjski samolot nie opuścił syryjskiej przestrzeni powietrznej. Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że uważa zestrzelenie Su-24 za akt nieprzyjacielski.

W sobotę prezydent Putin podpisał dekret wprowadzający w życie kroki odwetowe wobec Turcji, głównie o charakterze gospodarczym.