Już od kilku lat liczba średnich oraz dużych gospodarstw rolnych rośnie. W ciągu dekady liczba małych zmniejszyła się o 27 proc. O 18 proc. wzrosła średnich, a aż o 1/3 dużych gospodarstw. Jak podkreślają eksperci, to ma dla rozwoju rynku środków ochrony roślin kolosalne znaczenie, ponieważ właśnie średnie i duże gospodarstwa uprawiają bowiem ziemię bardziej intensywnie - czytamy w "DGP".

Na razie zużycie środków na 1 ha jest u nas znacznie mniejsze niż w Europie Zachodniej. Jak podkreślają eksperci, ŚOR to jeden z najbardziej perspektywicznych sektorów rynku chemicznego, a na pewno najbardziej opłacalna część segmentu agro, znacznie bardziej niż nawozy. Wartość rynku ŚOR w Polsce szacowana jest na ponad 2 mld zł rocznie (globalny rynek jest wart prawie 160 mld zł, zaś europejski - na ok. 41 mld zł). Analitycy przewidują dalszy wzrost popytu na środki ochrony roślin. Największy ma być w naszej części kontynentu i wynieść 2-4 proc. rocznie. Perspektywy wzrostu dla Polski są jednak jeszcze lepsze - dynamika ma sięgnąć 5-6 proc. rocznie.

Wiedzą o tym najwięksi światowi gracze (BASF, Bayer, Dow czy Du Pont), którzy już wykroili dla siebie potężny kawał naszego rynku - pisze "DGP".