Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rozwiązania GOZ pomagają optymalizować koszty

  • Autor: Olimpia Wolf, portalspozywczy.pl
  • Data: 06-05-2021, 10:55
Wiele firm obawia się kosztów związanych z wprowadzeniem rozwiązań GOZ, podczas gdy w dłuższej perspektywie, rozwiązania cyrkularne zakładają ograniczenie wykorzystania surowców i zasobów, a więc generują oszczędności dla przedsiębiorstwa – mówi w rozmowie z serwisem GOZ Izabella Maczkowska-Ciborowska, Dyrektor Generalna CHEP na Polskę i kraje bałtyckie.
Rozwiązania GOZ pomagają optymalizować koszty
Rozwiązania GOZ pomagają optymalizować koszty, fot. materiały prasowe

Czy rozwiązania GOZ mogą być efektywne biznesowo w aspekcie optymalizacji kosztów? – Obecnie dążenie do osiągnięcia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) jest nie tyle trendem, co koniecznością, zarówno dla gospodarki, polityki rządu, przemysłu, jak i strategii rozwoju indywidualnych przedsiębiorstw, nie wspominając o korzyściach dla naszej planety. Rozdzielenie wzrostu gospodarczego od rosnącego zużycia zasobów, a tym samym zmiana modelu rozwoju, który funkcjonuje od rewolucji przemysłowej, nie będzie możliwa bez wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań opartych na współdzieleniu, recyklingu i optymalizacji okresu przydatności produktów – mówi w rozmowie z serwisem GOZ Izabella Maczkowska-Ciborowska, Dyrektor Generalna CHEP na Polskę i kraje bałtyckie.

– Innowacje ze swej natury generują wzrost gospodarczy, będąc nowym i bardziej efektywnym sposobem wykonywania określonych działań, ale ich wprowadzenie wiąże się z dodatkowymi inwestycjami. Wiele firm obawia się kosztów związanych z wprowadzeniem rozwiązań GOZ, podczas gdy w dłuższej perspektywie, zakładają one ograniczenie wykorzystania surowców i zasobów, a więc generują oszczędności dla przedsiębiorstwa. Ważnym aspektem GOZ jest również dążenie do ograniczenia odpadów i utylizowanie tych, które powstaną, co oznacza, że odpady zaczynają wnosić wartość dodaną do przedsiębiorstwa. Gospodarka o obiegu zamkniętym umożliwia rozwój przedsiębiorstw i maksymalizację zysków przy jednoczesnej optymalizacji zużycia zasobów – tłumaczy.

– Przykładem rozwiązania GOZ, które może pomóc w optymalizacji kosztowej i operacyjnej przedsiębiorstwa, a jednocześnie zmniejsza jego wpływ na środowisko naturalne jest pooling, czyli wynajem palet, a CHEP jest tego najlepszym przykładem. Rozwiązanie to polega na współużytkowaniu nośników przez kilku uczestników łańcucha dostaw. Klienci wynajmują tyle palet, ile w danym momencie potrzebują, eliminując konieczność blokowania swojej przestrzeni magazynowej na zapas platform. Takie rozwiązanie wydłuża cykl życia palet, a tym samym pomaga zmniejszyć zużycie surowca, głównie drewna, a ostatecznie emisję dwutlenku węgla – mówi Izabella Maczkowska-Ciborowska.

CHEP, jako operator poolu, jest odpowiedzialny za transport, magazynowanie, naprawy i utylizację palet.

– Dla naszych klientów oznacza to zmniejszenie nakładów administracyjnych potrzebnych do zarządzania gospodarką paletową oraz możliwość skupienia na głównym obszarze działalności. Usługa wynajmu palet pozwala uwolnić środki finansowe i inwestycyjne (CAPEX) przeznaczone na zarządzanie paletami, a w konsekwencji zwiększyć płynność finansową firmy i umożliwić nowe inwestycje. Dlatego wdrożenie poolingu nie tylko zmniejsza negatywny wpływ na środowisko, ale także pomaga firmom zwiększyć wydajność i staje się źródłem przewagi konkurencyjnej, wpływając na dalszy rozwój firmy – dodaje.

– Jednym z przykładów optymalizacji kosztów w łańcuchu dostaw za pomocą poolingu CHEP jest współpraca producenta palet z liderem z branży napojowej – firmą Zbyszko Company. Dynamiczne tempo rozwoju Zbyszko i duże wolumeny produkcji wymagały wprowadzenia efektywnych rozwiązań, ułatwiających zarządzanie łańcuchem dostaw. Firma Zbyszko poszukiwała sposobów na optymalizację kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości dostaw, efektywności i bezpieczeństwa – tłumaczy.

– Dzięki skali działalności CHEP w Polsce i elastyczności operacyjnej, mogliśmy w pełni zaspokoić zapotrzebowanie producenta napojów na nośniki i zapewnić ich dostępność, również w przypadku nieoczekiwanych dodatkowych zamówień. Korzystając z poolingu, firma Zbyszko zoptymalizowała koszty swoich operacji logistycznych oraz obniżyła nakłady na administrację i bieżące zarządzanie nośnikami. Dzięki poolingowi, producent nie tylko zwiększył efektywność swoich operacji logistycznych, ale również ograniczył negatywny wpływ łańcucha dostaw na środowisko naturalne – podsumowuje Izabella Maczkowska-Ciborowska.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!