Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Ruch Palikota przedstawi pakiet propozycji dotyczących rolnictwa

 • Autor: PAP
 • Data: 17-01-2013, 20:01
Likwidacja Agencji Nieruchomości Rolnych, połączenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Agencją Rynku Rolnego oraz połączenie ZUS z KRUS - zakładają projekty ustaw, które Ruch Palikota zamierza złożyć w Sejmie w przyszłym tygodniu.

Rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek powiedział PAP, że rozwiązania znajdą się w pakiecie trzech projektów ustaw, które politycy Ruchu nazywają "małą reformą rolną". Według niego, "to jest odpowiedź na to, czego oczekują rolnicy od państwa".

Pierwszy projekt będzie zakładał likwidację Agencji Nieruchomości Rolnych. Rozenek powiedział PAP, że Agencja to "tysiące miejsc pracy, niepotrzebnych etatów i ogromne koszty".

"Chcemy zlikwidować Agencję Nieruchomości Rolnych poprzez przymuszenie Agencji do tego, by w ciągu roku cały areał, którym dysponuje, sprzedała rolnikom, którzy mają do tej pory do 50 hektarów, czyli tym rolnikom, którym najbardziej potrzebne jest powiększenie swego areału" - mówił.

Dodał, że ceny ziemi sprzedawanej rolnikom przez ANR mają być preferencyjne. "To jest w tym projekcie dokładnie określone, jak te ceny będą wyliczone" - zaznaczył. Jak mówił, płatności mają być rozłożone w czasie, tak aby rolnik mógł spokojnie ze swej produkcji rolnej spłacać "ten państwowy kredyt".

Jeśli okazałoby się po roku, że nie wszystkie grunty Agencji zostały sprzedane - na przykład z powodu niedostatecznej liczby chętnych - wówczas grunty te, trafiłyby do "specjalnej instytucji, która będzie służyła poręczeniom kredytowym dla rolników, którzy będą otwierali na przykład rożne wspólne przedsięwzięcia w dziedzinie m.in. przetwórstwa rolnego".

Kolejna propozycja Ruchu - która ma się znaleźć w drugim projekcie - to połączenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Agencją Rynku Rolnego.

Rozenek powiedział, że obie te agencje państwowe zajmują się rolnictwem, a mają dwie osobne struktury. "To zupełnie niepotrzebne mnożenie biurokracji, przy połączeniu zyskujemy dużo oszczędności w budżecie państwa" - przekonywał.

W trzecim projekcie RP zaproponuje połączenie ZUS i KRUS. "To projekt najbardziej kontrowersyjny z punktu widzenia rolników, ale od dawna oczekiwany. Tu mamy ten sam efekt, jak w przypadku poprzednim, czyli likwidacja części biurokracji" - mówił Rozenek.

Jak dodał, choć zapowiadany projekt nie będzie tego zakładał, docelowo Ruch Palikota chce, "by rolnicy byli normalnie i płatnikami podatku, i jednocześnie płacili składki na ZUS w taki sposób, w jaki płacą wszyscy". "Z uwzględnieniem oczywiście tych rolników, którzy mają najmniejsze areały, którzy powinni być w ogóle z tego wszystkiego zwolnieni" - zastrzegł.

Obecnie rolnicy nie są opodatkowani podatkiem dochodowym PIT. Płacą podatek rolny - gruntowy, którego wysokość jest zależna od wielkości areału, rodzaju i klasy gruntów oraz od wysokości ceny żyta. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne płaci za rolników z budżetowych pieniędzy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Mlody rolnik 2013-01-18 20:50:26

  Hehehe dobre. Widac, ze nie maja chlopaki zielonego pojecia o rolnictwie. Niech sie lepiej zajmuja partnerstwami bo jak by rzadzili to pewnie byk by zapladnial byka :)))

  Odpowiedz
 • JAN 2013-01-19 11:24:27

  Propozycja-ograniczyć PSL ..Kalębów Pawlaków i całej tej sporumpowanej organizacji..!!

  Odpowiedz
 • ziomal 2013-01-20 14:34:25

  tylko idjota głosuje na palikota

  Odpowiedz

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!