Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Rusza program rządowy Posiłek w szkole i w domu

 • Autor: PAP
 • Data: 29-12-2018, 09:16
200 mln zł w latach 2019-2023 przeznaczono na szkolne stołówki w ramach programu rządowego "Posiłek w szkole i w domu". Wsparcie samorządom i innym organom prowadzącym szkoły zostanie udzielone w formie dotacji celowej. Program rusza 1 stycznia 2019 r.
Rusza program rządowy Posiłek w szkole i w domu
fot. shutterstock

Celem programu "Posiłek w szkole i w domu" jest zapewnienie pomocy starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach i dzieciom. Program wpisuje się w inicjatywy strategiczne mające znaczenie dla rozwoju Polski, wyznaczone w "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

W ramach jednego z modułów programu zaplanowano wsparcie dla samorządów w prowadzeniu stołówek szkolnych. Chodzi o doposażenie i poprawę standardu funkcjonujących stołówek (mających własną kuchnię i jadalnie) lub doposażenie stołówek, które obecnie nie funkcjonują tak, aby mogły zostać uruchomione lub o stworzenie nowych stołówek, a także wsparcie w zakresie adaptacji i wyposażenia pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków, czyli jadalni.

Wsparcie finansowe będzie udzielane organom prowadzącym publiczne szkoły podstawowe, w tym szkoły zorganizowane w zespołach szkół, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, a także publiczne szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej.

Resort edukacji podaje, że na realizację programu w szkołach w latach 2019-2023 przewidziano kwotę 200 mln zł, pochodzących z budżetu państwa: w 2019 r. - 40 mln zł, w 2020 r. - 40 mln zł, w 2021 r. - 40 mln zł, w 2022 r. - 40 mln zł i w 2023 r. - 40 mln zł.

Program zakłada obowiązkowy wkład finansowy lub rzeczowy organów prowadzących szkoły w wysokości 20 proc. środków niezbędnych do realizacji dotowanego zadania.

Wsparcie udzielone zostanie w formie dotacji celowej, a w przypadku szkół prowadzonych przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego - w formie dofinansowania.

Maksymalna kwota wsparcia finansowego będzie wynosić: 80 tys. zł - na doposażenie, adaptację i poprawę standardu funkcjonujących stołówek szkolnych (własnej kuchni i jadalni), doposażenie i adaptację stołówek, które obecnie nie funkcjonują, tak, aby mogły zostać uruchomione lub stworzenie nowych stołówek szkolnych; 25 tys. zł - na adaptację, poprawę standardu i wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków (jadalni).

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Pan Utu 2018-12-30 15:47:27

  Dobrze, że pomoc idzie na doposażenie stołówek, a nie dla "biednych" dzieci, których rodzice ukrywają dochody tj. zarobki, alimenty i zasiłki, które zsumowane dają więcej, niż to co zarabia uczciwa rodzina.

  Odpowiedz
 • Iwona 2018-12-30 20:08:34

  Lepiej było by gdyby te pieniądze poszły na np. Drugie śniadanie dla każdego ucznia. Co po wyposażonej stołówce jak rodziców nie będzie stać na zakup obiadu dziecku.

  Odpowiedz
 • Jola 2019-01-19 21:54:38

  Jeśli to ma pomóc niedożywionym dzieciom to jestem za. Dziecko powinno zjeść codziennie śniadanie, moja Karolinka rano je owsiankę, a na do szkoły dostaje kanapki, owoce i małą cisowiankę z ustnikiem.

  Odpowiedz
  • Ola 2019-02-06 08:34:06

   Bardzo zdrowe odżywianie. Chciałabym, żeby to był standard wśród rodziców. Proszę jeszcze przemyśleć "codziennie małą cisowiankę" - można nalać dziecku wody w butelkę wielorazowego użytku i wtedy zużyjecie mniej plastiku :) Matka ziemia będzie wdzięczna :)

   Odpowiedz
 • Ola 2019-02-06 08:30:56

  Niestety najbardziej potrzebującym szkołom to nie pomoże. W Bielkówku dzieci mają problem z konsumpcją obiadu, bo muszą jeść w małym pomieszczeniu przedszkola (stoliki przystosowane dla 4 latków, a nie 11 latków) gdzie nie mieszczą się wszystkie dzieci, które chciałyby jeść ciepły posiłek w szkole. Więc jest to problem lokalowy, a nie braku stalowego stołu... Niestety ale tego już dotacje nie przewidują...

  Odpowiedz

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!