Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

"Rynek chiński chętnie przyjmie od nas towary, głównie żywność"

  • Autor: PAP
  • Data: 05-09-2018, 17:43
- Chiny to wyzwanie i szansa dla polskich firm. Niestety większość wagonów wracających do Chin jest pusta, tymczasem rynek chiński jest otwarty i chętnie przyjmie od nas towary, głównie żywność - powiedział wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś.
Marian Banaś, szef KAS, fot. mf.gov.pl

Banaś wziął w środę udział w debacie w ramach XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy, na temat współpracy na Nowym Jedwabnym Szlaku. Pytany przez PAP o realizację tego projektu w obliczu zagrożeń związanych m.in. z sankcjami handlowymi zapewnił, że Polsce przynosi on korzyści.

"Uzyskujemy korzyści z wymiany handlowej z Jedwabnego Szlaku (z Chinami - PAP). Wartość importu za 2017 r. wyniosła 27 mld zł, a eksportu prawie 2,4 mld zł. Wzrost importu jest na poziomie 13 proc. a eksportu na poziomie 21 proc." - poinformował.

Zaznaczył, że proporcja ta powoli zmienia się na korzyść polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorstw.

"To wyzwanie i szansa dla polskich firm. Niestety większość wagonów wracających do Chin jest pusta, tymczasem rynek chiński jest otwarty i chętnie przyjmie od nas towary, głównie żywność" - powiedział szef KAS.

Zwrócił uwagę, że Polska na nowym Jedwabnym Szlaku jest krajem, który chroni bezpieczeństwo fiskalne i obywateli na granicy UE. Dodał, że w Małaszewiczach powstał terminal kolejowy, w którym są dokonywane odprawy, jednak - jak zaznaczył - większość tranzytowych.

Zapowiedział unowocześnienie i rozbudowę terminalu, co przyczyni się do tego, że terminal ten będzie docelowym miejscem transportu ze Wschodu.

"Do 2025 roku zostaną wybudowane dwa kolejne mosty na Bugu, które także ułatwią przepływ towarów do Małaszewicz. Staramy się, aby miejsce to stało się portem przeładunkowym na pozostałe kraje UE. Konsekwentnie do tego zmierzamy. Na pewno w niedalekiej przyszłości tak się stanie" - zapewnił minister.

"Rozbudowujemy terminal, przystosowujemy go do nowych wymogów (…), ale także pod kątem bezpieczeństwa" - poinformował.

"Zyski stąd płynące z należności celnych i podatkowych będą zostawały w Polsce" - powiedział Banaś. "Teraz dochody z ceł i podatków w Małaszewiczach wynoszą ok. 2,4 mld zł, ale chcemy by było to znacznie więcej" - dodał.

Minister zwrócił także uwagę, że KAS jest na Jedwabnym Szlaku głównym koordynatorem innych służb - np. fitosanitarnych, czy weterynaryjnych. "Dysponujemy najnowocześniejszym rentgenem, który w krótkim czasie potrafi obsłużyć towary jadące koleją na trzech torach.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!