Portal Spożywczy - FMCG, handel, rynek spożywczy

Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
Biznes i technologie

Rynek środków produkcji dla rolnictwa - analiza IERiGŻ

  • Autor: www.portalspozywczy.pl/ IERiGŻ
  • Data: 31-08-2017, 16:28
W maju 2017 r. utrzymał się zwiększony popyt na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa, przy niewielkich zmianach cen. Nieznacznie wzrosły ceny na rynku materiałów budowlanych oraz środków ochrony roślin. Niższe niż przed miesiącem były ceny nośników energii, w tym głównie gazu ziemnego oraz paliw ropopochodnych. Malejący popyt na nawozy mineralne wpłynął na obniżki ich cen. Relacje cen większości środków produkcji do cen zbóż oraz żywca wieprzowego były w maju nieco bardziej korzystne w porównaniu do poprzedniego miesiąca i wyraźnie lepsze niż rok wcześniej - informuje IERiGŻ w raporcie.
Rynek środków produkcji dla rolnictwa - analiza IERiGŻ
fot. shutterstock

W maju 2017 r. średnie ceny nawozów mineralnych zmalały w porównaniu z miesiącem poprzednim. Zadecydował o tym przede wszystkim słabnący popyt na nawozy azotowe, które rolnicy kupują głównie w pierwszych miesiącach roku, ale także systematycznie malejące ceny nawozów w handlu światowym. W maju przeciętny spadek cen nawozów mineralnych na krajowym rynku wyniósł 0,3%, przy czym staniały przede wszystkim nawozy zawierające w swoim składzie fosfor. W porównaniu z początkiem roku nawozy były średnio o 0,6% droższe. W tym czasie zwiększyły się ceny nawozów azotowych (średnio o 4,7%), natomiast ceny pozostałych nawozów mineralnych zmalały. Pomimo sezonowego wzrostu średnich cen w pierwszych miesiącach roku, nawozy mineralne były w maju 2017 r. średnio o 6,3% tańsze niż rok wcześniej.

Jak informuje IERiGŻ w raporcie obniżki cen wystąpiły głównie w przypadku nawozów wieloskładnikowych (przeciętnie o 11,0%). Sól potasowa potaniała o 7,3%, superfosfaty o 4,7%, a nawozy azotowe o 4,0%. W kolejnych miesiącach można się spodziewać posezonowych obniżek cen, co będzie spowodowane malejącym popytem, ale również wyraźną tendencją spadku cen w handlu światowym w związku z brakiem poprawy koniunktury na globalnym rynku zbóż i roślin oleistych. Dynamika spadku cen w drugim półroczu będzie prawdopodobnie zbliżona do tej, jaką obserwowano rok wcześniej. Pod koniec 2017 r. nawozy mineralne będą prawdopodobnie o około 6-7% tańsze niż rok wcześniej.

Dalsza część artykułu jest dostępna dla subskrybentów Strefy Premium PortaluSpożywczego.pl lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

komentarze (0)

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!