Rynek wspólnotowy buduje sztuczne bariery w handlu żywnością
- Polscy producenci żywności nie mogą skupiać się już tylko na rynkach europejskich, ponieważ te są już zagospodarowane. Społeczeństwa europejskie starzeją się i kurczą. Dlatego powinniśmy poszukiwać miejsc bardziej perspektywistycznych dla lokowania swoich produktów. Są to kraje azjatyckie czy afrykańskie, bo tam przybywa konsumentów - powiedział Krzysztof Koszela, dyrektor ds. rozwoju rynków zagranicznych, członek zarządu Jutrzenka Colian, podczas panelu pt. "Rynek spożywczy. Konsolidacja, inwestycje, ekspansja zagraniczna" zorganizowanego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Jeśli polskie firmy będą ograniczać się do eksportowania na te rynki, na których już są, to wzrosty nie będą trwały wiecznie - przypomniał Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. Jego zdaniem, sukcesywne zagospodarowywanie przez Polaków zagranicznych rynków żywności doprowadziło do pewnego rodzaju protekcjonizmu - chociażby u Czechów czy Brytyjczyków, którzy starają się "na siłę" uczulać konsumentów na kupowanie żywności pochodzącej z rodzimej produkcji.
- Rynek wspólnotowy powoli się dzieli i budowane są sztuczne bariery w handlu żywnością. I co ciekawe, nikt w UE nie reaguje na tę sytuację - dodaje. Jego zdaniem, to oznacza, że trzeba zmienić strategię dot. eksportu żywności.
- Być może już nie wystarczy eksportować żywności o dobrej relacji ceny do jakości? Branża powinna poszukać nowych rynków zbytu, a rząd - pomóc jej w promowaniu polskich produktów. Wskazujemy tu na rynki Krajów Trzecich - azjatyckie i afrykańskie - które muszą stać się priorytetem dla polskich producentów - wskazuje Andrzej Gantner.
Tymczasem Dariusz Poniewierka, prezes KUKE, przyznał, że w Europie w dalszym ciągu jest miejsce na produkty z Polski i na nowych graczy z naszego kraju. Jego zdaniem jest to "zasługą" kryzysu, w którym Europejczycy starają się racjonalizować swoje wydatki na żywność i starają się wybierać produkty value for money, a taka właśnie jest polska żywność.
Czytaj także:
Prezes Grupy Maspex: Producenci muszą stworzyć dobrowolne systemy kontroli jakości
Szefowie firm: To będzie trudny rok dla branży spożywczej

SPÓŁKI SEKTORA SPOŻYWCZEGO NA GPW
COLColian Holding SA |
Kurs: 4.0800 PLN
Zmiana: 0.0000(0.00%)
Aktualizacja: 19:07:2018
|

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.