Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rząd ma nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni zostaną odblokowane pieniądze z UE na drogi

  • Autor: PAP
  • Data: 06-02-2013, 19:21
Mamy nadzieję, że w ciągu dwóch tygodni zostaną odblokowane pieniądze z UE na drogi - poinformowała w środę minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Minister transportu Sławomir Nowak dodał, że trwają prace nad systemem wykrywania zmów cenowych.

Chodzi o 3,5 mld zł na inwestycje realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w ramach programów Infrastruktura i Środowisko oraz Rozwój Polski Wschodniej, których refundację wstrzymała Komisja Europejska argumentując, że przy inwestycjach drogowych mogło dochodzić do nieprawidłowości. KE zapowiedziała, że dopóki nie będą one wyjaśnione, to nie będą refundowane także dalsze polskie wnioski o płatność. Pozostałe środki UE na projekty to ok. 4 mld euro.

Podczas środowej debaty w Sejmie na ten temat Bieńkowska przypomniała, że w piątek razem z ministrem transportu Sławomirem Nowakiem spotkała się w Brukseli z komisarzem UE ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem. Wyjaśniła, że Komisja domaga się, żeby w Polsce przejrzano wszystkie inwestycje drogowe realizowane przez GDDKiA, które otrzymały dofinansowanie unijne. Chodzi o potwierdzenie, że nie doszło przy ich realizacji do zmowy przetargowej.

"Umówiliśmy się 1 lutego z komisarzem, że sprawdzimy te projekty (...) i jak tylko Polska przyśle taką deklarację, że w tych projektach nie było, nie zaistniała zmowa przetargowa, to Komisja odblokuje pieniądze" - wyjaśniła.

Szefowa resortu rozwoju regionalnego poinformowała posłów, że tych inwestycji jest ok. 130, a proces ich sprawdzania jest już na ukończeniu. "Zależy nam na jak najszybszym odblokowaniu tych płatności. Zależy na nich przede wszystkim budżetowi państwa, ponieważ (...) pieniądze na wszystkie projekty, na realizowane inwestycje płyną z budżetu państwa" - dodała.

Minister poinformowała posłów, że komisarz Hahn uznaje, że zamrożenie wypłat dla Polski to działanie rutynowe. "To, co z panem ministrem Nowakiem staraliśmy się mu przekazać, to to, że ta sytuacja jest przez jego urzędników niestety zbyt rutynowo traktowana. To jest sytuacja niedopuszczalna, by mając wątpliwości co do 150 mln euro mrozić prawie 900 mln euro (czyli 3,5 mld zł - PAP). Wydaje się, że co do tego zrozumienie uzyskaliśmy" - powiedziała Bieńkowska.

Wskazała, że z 68 mld euro, które Bruksela przyznała nam na lata 2007-2013, do Polski trafiło już ok. 36 mld euro, czyli połowa.

Szef resortu transportu Sławomir Nowak poinformował posłów, że resorty transportu i rozwoju regionalnego wraz z UOKiK i Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) opracowują metodologię, która ma pomóc identyfikować potencjalne przypadki zmów cenowych w inwestycjach drogowych.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!