Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rząd musi przekonać do innowacyjności biznes i naukę

  • Autor: PAP
  • Data: 10-02-2016, 09:51
Sławomir Olejnik, ekspert ds. innowacyjności Business Centre Club i prezes Fundacji Polska Innowacyjna podkreśla, że dużym wyzwaniem dla rządu jest przekonanie przedsiębiorców i uczelni do tego, że istnieje dużą szansę na to, aby polska gospodarka weszła na tory innowacyjność.
Rząd musi przekonać do innowacyjności biznes i naukę
Fot. Shutterstock

Ekspert wskazał w rozmowie z PAP, że w tej chwili nasza gospodarka jeszcze nie jest innowacyjna, a sama innowacyjność jest promowana w naszym kraju stosunkowo krótko.

Według niego wyzwania, które w związku z tym stoją przed polskimi firmami, to m.in. zachęcanie menedżmentu do bardziej ryzykownego podejścia, wpisywanie w strategie tworzenia nowych innowacyjnych produktów i usług, współpraca z nauką i zaprzestania kopiowania istniejących rozwiązań na rzecz tworzenia własnych.

Wymienił w tym kontekście także tworzenie systemów motywacyjnych dla zarządzających. Chodzi o to, by uwzględniały one to, czy zarząd oceniany przez radę nadzorczą lub menedżerowie oceniani przez zarząd, realizując strategie, dbają o rozwój innowacyjny firmy; generowanie projektów przez działy badawczo-rozwojowe; współpracę z jednostkami naukowymi czy angażowanie studentów i doktorantów w projekty firmy.

Zdaniem Olejnika do innowacyjności powinno zachęcać się również uczelnie. Wśród ich celów powinny być: komercjalizacja badań naukowych czy szersza współpraca z biznesem. Na tej płaszczyźnie - uważa - mogłyby być poddawane ocenie.

- Na ten moment się o tym mówi, ale (...) nie jest to standardem - ocenił.

- Pod kątem rządu, myślę, że dużym wyzwaniem jest przekonanie przedsiębiorców i uczelni do tego, że mamy bardzo dużą szansę na to, żeby polska gospodarka weszła na tory innowacyjności. Przy czym dużo zależy w tym przypadku od przedsiębiorców i - z drugiej strony - od naukowców - konkludował.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!