Rząd przyjął projekt noweli o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich
- Autor: PAP
- Data: 15-01-2019, 14:02

Projekt przygotował resort rolnictwa.
W projekcie noweli przewidziano rozwiązania, które zapewnią prawidłowe stosowanie unijnego rozporządzenia (2016/1012) w sprawie hodowli zwierząt.
"Nowe rozwiązania przewidują w odniesieniu do zwierząt gatunków takich jak: bydło, świnie, owce, kozy i koniowate - wyeliminowanie przepisów dotyczących sposobu prowadzenia ksiąg hodowlanych i rejestrów hodowlanych świń, zasad wpisywania zwierząt do tych ksiąg i rejestrów, zasad prowadzenia oceny wartości użytkowej i genetycznej dla tych gatunków zwierząt, wymogów stawianych zwierzętom hodowlanym czystorasowym wykorzystywanym do hodowli i rozrodu, obrotu zwierzętami hodowlanymi czystorasowymi i ich materiałem biologicznym przeznaczonym do wykorzystania w rozrodzie, a także sposobu przeprowadzania kontroli urzędowych" - czytamy w komunikacie.
Projekt wskazuje organy i instytucje, którym w Polsce przysługiwać będą uprawnienia i kompetencje, m.in. dotyczące nadzoru i kontroli. Minister rolnictwa będzie mógł, np. uznawać organizacje hodowców lub inne podmioty, które ubiegają się o prowadzenie ksiąg hodowlanych dla bydła, świń, owiec, kóz i koniowatych oraz rejestrów hodowlanych świń - za związki hodowców i przedsiębiorstwa hodowlane, a kontrole urzędowe będzie przeprowadzać Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt.
Zgodnie z postulatami hodowców alpak i jedwabników morwowych, rozszerzona zostanie lista zwierząt gospodarskich o te zwierzęta, aby umożliwić prowadzenie hodowli tych gatunków w sposób właściwy dla zwierząt gospodarskich.
Nowe przepisy przewidują możliwość udzielania pomocy państwa na prowadzenie ksiąg hodowlanych oraz oceny wartości użytkowej i genetycznej zwierząt gospodarskich, zgodnie z prawem europejskim dotyczącym pomocy państwa w rolnictwie.
Projektowana nowela ma wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że przestanie obowiązywać ustawa z 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
KE chce, aby rolnicy wykorzystywali więcej wody z oczyszczonych ścieków komunalnych
-
Minister Kowalczyk uspokaja: Chleb nie będzie kosztował 10 zł
-
Co z cukrem w Biedronce? Producent: Dostarczamy na 100 procent
-
Najważniejszym zadaniem rolnictwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego
-
To mogą być udane żniwa w świętokrzyskim
-
Projekt KE o redukcji stosowania pestycydów o 50 proc. spowoduje spadek produkcji rolnej
-
Ciągła susza zagraża rolnictwu
-
Minister rolnictwa obawia się niekontrolowanych wzrostów cen zbóż i nawozów
-
Rząd Holandii chce zlikwidować jedną czwartą gospodarstw rolnych
-
Kowalczyk o cenach żywności: Nie spodziewam się już istotnego wzrostu
- Prezes SPP: Chleb jest najbardziej podstawowym produktem (wywiad)
- Lista firm z branży piekarniczo-cukierniczej
komentarze (0)