Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu

  • Autor: PAP
  • Data: 29-01-2019, 15:03
Ułatwienia w zagospodarowaniu produktów pofermentacyjnych, które powstają po wytworzeniu biogazu rolniczego, zakłada projekt nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu, którą przyjęła Rada Ministrów - poinformowało CIR.

Projekt został przygotowany przez resort rolnictwa.

Występowanie produktów pofermentacyjnych jest konsekwencją rozwoju biogazowni rolniczych, których funkcjonowanie wiąże się z wytwarzaniem znacznej ilości masy pofermentacyjnej. Z badań dotyczących możliwości nawozowego wykorzystania masy pofermentacyjnej oraz produktów otrzymanych na jej bazie, np. nawozów i środków poprawiających właściwości gleby, wynika, że produkty te są dobre do nawożenia roślin i wywierają pozytywny wpływ na właściwości fizykochemiczne gleb.

W związku z tym do projektu noweli ustawy o nawozach i nawożeniu wprowadzono nową kategorię produktów nawozowych - produkty pofermentacyjne (płynne lub stałe substancje organiczne powstające w wyniku produkcji biogazu rolniczego, w rozumieniu ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii). Produkty pofermentacyjne będą wprowadzane do obrotu - bez pozwoleń ministra rolnictwa, co umożliwi producentom łatwiejsze ich zbycie lub zagospodarowanie. Obecnie konieczne jest uzyskiwanie takich pozwoleń.

"Zniesienie wymogu uzyskiwania pozwoleń umożliwi szybkie przekazywanie wytworzonych produktów pofermentacyjnych odbiorcom, oznacza też minimum formalności, i w efekcie powinno poprawić sytuację finansową producentów biogazu rolniczego" - czytamy w komunikacie CIR.

Wprowadzenie produktów pofermentacyjnych do obrotu łączy się również z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. W projektowanej ustawie przyjęto, że produkty pofermentacyjne po raz pierwszy wprowadzane do obrotu w Polsce - produkowane w naszym kraju lub przywożone z państw unijnych - trzeba będzie zgłosić wojewódzkiemu inspektorowi jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Wykaz wprowadzanych do obrotu produktów pofermentacyjnych będzie publikowany na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!