Dyrektor działu badań rynku i doradztwa CBRE Joanna Mroczek poinformowała na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami, że w pierwszym kwartale br. oddano do użytku 76 tys. m kw. powierzchni magazynowych. W całym 2013 r. ma to być łącznie blisko 300 tys. m kw., czyli podobnie jak rok wcześniej. Obecnie w budowie jest ok. 240 tys. m kw.

"Polska ma świetne warunki, aby stać się centrum logistycznym dla firm, które dystrybuują swoje towary do rozwijających się gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej i dalej, a także obsługują duży popyt wewnętrzny w naszym kraju. Ten trend powinien się utrzymać również w przyszłości" - oceniła Mroczek.

Na koniec pierwszego kwartału br. łączna powierzchnia magazynowa i logistyczna w Polsce wyniosła 7,4 mln m kw., z czego 10 proc. powierzchni nie wynajęto. Najmniej pustostanów znajduje się w Poznaniu, na Górnym Śląsku, we Wrocławiu oraz Trójmieście.

Dyrektor w CBRE Aleksander Kuźniewski zwrócił uwagę, że w ostatnich latach rośnie zainteresowanie inwestorów Polską Wschodnią, w tym przede wszystkim okolicami Rzeszowa i Lublina. Inwestorzy doceniają tam bliskość wschodniej granicy, dostęp do tanich gruntów, obecność specjalnych stref ekonomicznych oraz polskich i zagranicznych firm produkcyjnych. Dodatkowym atutem są wykształcone kadry - na 14 pracowników dziesięciu ma wyższe wykształcenie.

Zdaniem Kuźniewskiego kolejnym wschodzącym rynkiem logistycznym w Polsce jest region Kujawsko-Pomorski z dostępem do autostrady A1, łączącej północ i południe kraju. Jak dodał, utworzona niedawno specjalna strefa ekonomiczna w Łysomicach koło Torunia przyciąga producentów z branży elektroniki i telekomunikacji.

W Polsce centralnej obiekty magazynowe oraz biurowe są położone zazwyczaj na obrzeżach Warszawy, w pobliżu tras wylotowych, lotniska, czy w dzielnicach przemysłowych jak Włochy i Okęcie. Ze względu na relatywnie wysokie koszty najmu oraz ograniczony dostęp do dużych powierzchni logistycznych, stolica jest atrakcyjna głównie dla mniejszych najemców, przede wszystkim dla firm oferujących usługi biznesowe. Powierzchnia magazynowa wynosi tu ok. 630 tys. m kw.

Z danych CBRE wynika, że w Warszawie miesięczna stawka za metr kwadratowy powierzchni magazynowej wynosi 3,98 euro. Dla porównania we Frankfurcie, Paryżu czy Brukseli jest to odpowiednio: 6,17 euro, 7,46 euro i 3,82 euro. Najwyższe czynsze są w Tokio (13,64 euro za m kw. miesięcznie), Londynie (13,22 euro), Singapurze (12,06 euro), Sztokholmie (9,90 euro) i Hong Kongu (9,27 euro).

Według Mroczek w tym roku czynsze za wynajem nieruchomości magazynowych w Polsce powinny pozostać na stabilnym poziomie, zwłaszcza w regionach o wysokim wskaźniku powierzchni niewynajętych. Z kolei w okolicach Wrocławia, Poznania oraz na Śląsku można oczekiwać wzrostu stawek.

CBRE to firma doradcza, działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych z siedzibą główną w Los Angeles. Zatrudnia około 37 tys. pracowników; obsługuje inwestorów, właścicieli oraz najemców nieruchomości w ponad 300 biurach na całym świecie.