Sejm poparł poprawki Senatu ws. oczyszczenia KRS z martwych podmiotów
- Autor: PAP
- Data: 28-11-2014, 11:43
Przyjęcie wszystkich dziewięciu poprawek zgłoszonych przez senatorów rekomendowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która pracowała nad ustawą.
Charakter merytoryczny miała tylko pierwsza poprawka Senatu. Proponowała ona, żeby w przypadku odstąpienia od postępowania przymuszającego lub jego umorzenia, sąd rejestrowy wszczynał postępowanie przymuszające, jeżeli poweźmie wiadomość, że sytuacja prawna lub faktyczna podmiotu uległa zmianie w sposób umożliwiający skuteczne jego prowadzenie.
"Przypomnę, że cała ustawa ma na celu pominięcie postępowania przymuszającego i postępowania upadłościowego wtedy, kiedy istnieje podstawa, żeby bez postępowania przymuszającego dokonać wykreślenia z rejestru podmiotu prowadzącego działalność. Ale jeśli sytuacja prawna lub faktyczna podmiotu ulegnie zmianie, to znaczy, że postępowanie przymuszające może być prowadzone. Wobec tego nie będzie to takie czysto biurokratyczne wykreślenie z rejestru, tylko jednak po postępowaniu, w którym zainteresowany podmiot może coś powiedzieć na temat swojej sytuacji, ewentualnie bronić się przeciwko temu wykreśleniu" - wyjaśniał jej sens senator Michał Seweryński (PiS) podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Pozostałe poprawki Senatu miały charakter legislacyjny, doprecyzowujący i redakcyjny.
Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym została przyjęta przez Sejm 7 listopada niemal jednogłośnie. Ma ona poprawić funkcjonowanie Krajowego Rejestru Sądowego i zwiększyć jego wiarygodność.
"W ponad dziesięcioletniej praktyce funkcjonowania KRS zarówno w praktyce jak i w orzecznictwie zidentyfikowano problem tzw. podmiotów martwych. Są to podmioty wciąż figurujące w KRS, jednak niewykonujące obowiązków rejestrowych, nieprowadzące działalności i nieposiadające majątku. Oczywistym jest, że sam fakt istnienia takich podmiotów osłabia wiarygodność rejestru i kwestionuje szereg domniemań - w szczególności domniemanie prawdziwości wpisu. Zatem każdy przypadek obecności w rejestrze podmiotu martwego jest sytuacją niepożądaną z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego - i powinien być wyeliminowany" - podkreślono w uzasadnieniu do nowych przepisów.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
51 tys. e-sklepów w Polsce. Większość ma kłopoty!
-
MS: Ułatwienia dla przedsiębiorców - wygodny i szybki e-KRS
-
KRS: Polska spółdzielczość ma wiele dobrego do zaoferowania
-
Przedsiębiorcom coraz trudniej trafić do rejestru VAT
-
Polak - przedsiębiorca. Rośnie liczba zakładanych spółek
-
Carrefour Polska: Doszło do połączenia spółek Ibes i Galerie Alkoholi
-
Rośnie zadłużenie firm spożywczych. Długi sięgają 176 mln zł
komentarze (0)