Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Sejm poparł poprawki Senatu ws. oczyszczenia KRS z martwych podmiotów

  • Autor: PAP
  • Data: 28-11-2014, 11:43
Oczyszczenie KRS z tzw. "podmiotów martwych", odciążenie sądów rejestrowych i zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego - to cele nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Sejm przyjął w piątek wszystkie poprawki Senatu do tych przepisów.

Przyjęcie wszystkich dziewięciu poprawek zgłoszonych przez senatorów rekomendowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która pracowała nad ustawą.

Charakter merytoryczny miała tylko pierwsza poprawka Senatu. Proponowała ona, żeby w przypadku odstąpienia od postępowania przymuszającego lub jego umorzenia, sąd rejestrowy wszczynał postępowanie przymuszające, jeżeli poweźmie wiadomość, że sytuacja prawna lub faktyczna podmiotu uległa zmianie w sposób umożliwiający skuteczne jego prowadzenie.

"Przypomnę, że cała ustawa ma na celu pominięcie postępowania przymuszającego i postępowania upadłościowego wtedy, kiedy istnieje podstawa, żeby bez postępowania przymuszającego dokonać wykreślenia z rejestru podmiotu prowadzącego działalność. Ale jeśli sytuacja prawna lub faktyczna podmiotu ulegnie zmianie, to znaczy, że postępowanie przymuszające może być prowadzone. Wobec tego nie będzie to takie czysto biurokratyczne wykreślenie z rejestru, tylko jednak po postępowaniu, w którym zainteresowany podmiot może coś powiedzieć na temat swojej sytuacji, ewentualnie bronić się przeciwko temu wykreśleniu" - wyjaśniał jej sens senator Michał Seweryński (PiS) podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Pozostałe poprawki Senatu miały charakter legislacyjny, doprecyzowujący i redakcyjny.

Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym została przyjęta przez Sejm 7 listopada niemal jednogłośnie. Ma ona poprawić funkcjonowanie Krajowego Rejestru Sądowego i zwiększyć jego wiarygodność.

"W ponad dziesięcioletniej praktyce funkcjonowania KRS zarówno w praktyce jak i w orzecznictwie zidentyfikowano problem tzw. podmiotów martwych. Są to podmioty wciąż figurujące w KRS, jednak niewykonujące obowiązków rejestrowych, nieprowadzące działalności i nieposiadające majątku. Oczywistym jest, że sam fakt istnienia takich podmiotów osłabia wiarygodność rejestru i kwestionuje szereg domniemań - w szczególności domniemanie prawdziwości wpisu. Zatem każdy przypadek obecności w rejestrze podmiotu martwego jest sytuacją niepożądaną z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego - i powinien być wyeliminowany" - podkreślono w uzasadnieniu do nowych przepisów.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partnerzy serwisu
  • partner portalu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!