Sejm uchwalił ustawę dotyczącą spisu powszechnego w 2021 r.
Sejm uchwalił w piątek bez poprawek rządową ustawę o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań, który ma się odbyć od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. Zgodnie z przyjętymi przepisami wcześniej odbędą się dwa spisy próbne.
Powiązane tematy:
Za przyjęciem ustawy głosowało 417 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Wcześniej - w czwartek - na posiedzeniu Sejmowej Komisji Finansów Publicznych odbyło się pierwsze czytanie projektu, na którym komisja zarekomendowała m.in. propozycję dotyczącą skrócenia terminu wejścia w życie proponowanych przepisów z 14 do siedmiu dni od dnia ogłoszenia ustawy.
Zgodnie z ustawą spis ma się odbyć od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. Jego organizację powierzono prezesowi Głównego Urzędu Statystycznego. Pierwszy spis próbny - mający sprawdzić rozwiązania metodologiczne, organizacyjne i techniczne - ma być przeprowadzony w dwóch gminach między 1 a 31 października 2019 r. Drugi zaplanowano od 1 do 30 kwietnia 2020 r. w 16 gminach.
Prezes GUS Dominik Rozkrut, uzasadniając projekt na posiedzeniu Komisji podkreślał, że w planowanym na 2021 r. narodowym spisie powszechnym będzie można wziąć udział przez internet, co ma m.in. obniżyć koszty jego zorganizowania. Jak wskazano wydatki związane z przeprowadzeniem spisu wyniosą 386 mln zł i zostaną pokryte z budżetu państwa.
"Idąc z duchem czasu, jako podstawową formę spisu powszechnego uznajemy samospis internetowy" - zaznaczył Rozkrut. Dodał, że ponieważ nie wszyscy mają dostęp do internetu, GUS będzie się starał podjąć współpracę z placówkami oświatowymi, które umożliwiłyby dostęp do tego rozwiązania. Zaznaczył, że w uzasadnionych przypadkach będzie także przeprowadzany wywiad telefoniczny i wywiad bezpośredni. "Będziemy również w sposób bardzo rozszerzony pozyskiwali dane ze źródeł administracyjnych i je integrowali wspólnie, razem z tymi danymi, które pozyskamy bezpośrednio od osób spisywanych" - poinformował. Podkreślił, że uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe.
Rozkrut zaznaczył, że GUS przygotowuje "odpowiednie działania promocyjne i edukacyjne", na które przewidziano "dość poważną kwotę". Jak wskazywał zostaną m.in. przeprowadzone kampanie informacyjne za pośrednictwem portali społecznościowych. GUS ma także nawiązać współpracę z fundacjami i stowarzyszeniami. "Bardzo nam zależy, by namówić społeczeństwo do uczestniczenia w samospisie przez interenet" - podkreślił prezes GUS.
