Partnerzy portalu
 • partner portalu
 • partner portalu

Sejm walczy z zatorami płatniczymi. Ustawa o terminach zapłaty uchwalona

 • Autor: PAP
 • Data: 08-02-2013, 14:30
Posłowie na piątkowym posiedzeniu Sejmu uchwalili ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Nowe przepisy mają na celu zwalczanie pogłębiającego się problemu zatorów płatniczych przez wprowadzenie przepisów bardziej dyscyplinujących strony.
Sejm walczy z zatorami płatniczymi. Ustawa o terminach zapłaty uchwalona
Nowe przepisy mają na celu zwalczanie pogłębiającego się problemu zatorów płatniczych przez wprowadzenie przepisów bardziej dyscyplinujących strony.

Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 423 posłów, żaden nie był przeciw, a 17 wstrzymało się od głosu.

Izba przyjęła także dwie poprawki zgłoszone przez klub PSL.

Jedna z nich przewiduje, że jeśli ustalony w umowie termin zapłaty jest dłuższy niż 60 dni, liczonych od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku za towar lub usługę oraz nie ma ku temu obiektywnego uzasadnienia, to wierzycielowi należą się odsetki.

Według ustawy termin uregulowania należności między przedsiębiorcami nie powinien przekraczać 60 dni kalendarzowych, a rozliczenia z urzędem 30 dni.

W ten sposób mają zostać zlikwidowane zatory płatnicze. Dotychczas obowiązujące rozwiązania okazały się mało skuteczne, regulowanie płatności trwa zbyt długo, co negatywnie wpływa na płynność finansową i rentowność przedsiębiorstw.

Ustawa wprowadza zasadę, że terminy zapłaty w transakcjach między przedsiębiorcami nie powinny przekraczać 60 dni kalendarzowych, chyba że strony ustalą inny termin i że nie będzie to rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela. Przekroczenie 60 dni traktowane będzie jako opóźnienie pod warunkiem, że wierzyciel udowodni, że okoliczności takiej umowy były rażąco nieuczciwe. Po wypełnieniu zobowiązań umownych, wierzycielowi przysługiwać będą odsetki za opóźnienie w wysokości określonej w ustawie lub w wysokości uzgodnionej między stronami.

Przyjęto 30-dniowy termin zapłaty w transakcjach między przedsiębiorcami a organami publicznymi. Oznacza to, że termin uregulowania należnej zapłaty za dostarczone towary lub wykonane usługi nie może przekroczyć 30 dni od daty otrzymania faktury lub rachunku. W przypadku transakcji skomplikowanych, złożonych procedur oraz dużej liczby podmiotów w niej uczestniczących - możliwe będzie wydłużenie terminu zapłaty - maksymalnie do 60 dni kalendarzowych, ale pod warunkiem ustalenia tego przez strony. Po tym terminie wierzycielowi będą przysługiwać odsetki.

W ustawie znajduje się ponadto przepis, dzięki któremu wierzyciel będzie mógł odzyskać koszty poniesione podczas dochodzenia od dłużnika należności. Będzie to stała rekompensata w wysokości równej 40 euro. Ma być ona naliczana od momentu, gdy wymagalne staną się odsetki za opóźnienie w płatnościach.

Nowe przepisy obejmą również przedsiębiorców z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej.

Wprowadzenie nowego prawa wynikało z obowiązku wdrożenia do krajowego systemu prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 2011 roku ws. zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • lew49 2013-02-09 17:19:43

  Już widzę te odsetki i 40 euro !

  Odpowiedz
 • abc 2013-02-10 13:34:46

  "W ten sposób mają zostać zlikwidowane zatory płatnicze. " Słowo się rzekło, kobyłka u płota. Można by powiedzieć i pójść po premię z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku.

  Odpowiedz
 • globetroter 2013-02-13 18:50:31

  SEJM TO POWINIEN ZAJMOWAĆ SIĘ STRATEGIĄ A NIE TAKIMI PIERDOŁAMI.jest to problem ale nie dla sejmu. może ustawa o ilości papieru toaletowego w toaletach publicznych?

  Odpowiedz
 • 06937 2013-02-14 21:09:10

  Co Robi Władza -obejrzyj filmik na you tubie "prawda o gazie łupkowym -przekręt"OPAMIĘTAJCIE SIĘ

  Odpowiedz
 • Drogowiec 2013-02-17 14:24:27

  Kiedy Sopocka Miernota TUJ CHUSK zapłaci firmom drogowym i budowlanym ???????

  Odpowiedz

więcej informacji:

Powiązane tematy:

Partner serwisu
 • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!