Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o ochronie prawnej odmian roślin
- Autor: PAP
- Data: 09-06-2017, 08:39
Poprawki zaproponowane przez Senat, a przyjęte przez Sejm, mają charakter doprecyzowujący. W poprawionych przepisach ujednolicono bowiem terminologię.
Nowe przepisy zostały przygotowane przez resort rolnictwa w związku z licznymi skargami rolników na Agencję Nasienną (reprezentuje ona interesy hodowców roślin). Rolnicy muszą informować ją o zasiewach i poddawać się kontroli, a w przypadku niewywiązywania z tych obowiązków są podawani do sądów.
Główną sporną sprawą są opłaty od rozmnożeń własnych, w sumie dotyczy to tylko 7 proc. rolników, ponieważ takich opłat nie wnoszą rolnicy uprawiający rośliny na powierzchni do 25 hektarów (dotyczy to 17 gatunków roślin) i w przypadku ziemniaków - do 10 hektarów.
Według znowelizowanej ustawy, hodowca będzie mógł zdecydować o udostępnieniu wybranych przez siebie odmian chronionych - bez pobierania opłat od rozmnożeń własnych w wyznaczonym przez siebie okresie, np. ze względów marketingowych.
Uwzględniono również postulowaną przez Izby Rolnicze możliwość jednorazowego pobierania opłat przy zakupie kwalifikowanego materiału siewnego.
Hodowlą roślin zajmuje się ok. 30 spółek. W Polsce wymiana materiału siewnego jest na niskim poziomie, sięgającym kilkunastu procent. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od jej ogłoszenia.

Powiązane tematy:
-
Wysoki eksport żywności - to zasługa rolników i przetwórców
-
KRUS ogłosił wysokość składek na ubezpieczenie w III kwartale
-
Dopłaty do nawozów 2022. Czy rolnicy otrzymają pieniędze?
-
Hochland rozwija Akademię Młodego Hodowcy
-
Odrzucone poprawki do projektu ustawy o rolnictwie ekologicznym
-
Na ugorach można już produkować żywność i pasze
-
Kowalczyk: bezpieczeństwo żywnościowe Polski nie jest zagrożone
-
Krajowa Spółka Cukrowa wesprze plantatorów w walce ze szkodnikami
-
ARiMR: Ruszył nabór wniosków na premie dla młodych rolników
-
AgroUnia w Warszawie. Gdzie będzie protest 23 lutego?
komentarze (0)