Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Senackie komisje negatywnie o dyrektywie UE ws. urlopu rodzicielskiego

  • Autor: PAP
  • Data: 20-06-2017, 15:01
Senackie komisje rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz spraw zagranicznych i UE negatywnie zaopiniowały we wtorek unijny projekt dyrektywy ws. zmian z korzystania z urlopu rodzicielskiego. Jak uznano, nie ma potrzeby, by ingerować w politykę rodzinną w Polsce.

Projekt unijnej dyrektywy ws. równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów zakłada m.in., że ojcowie będą musieli wykorzystać przynajmniej 4 miesiące urlopu rodzicielskiego. Jeśli tego nie zrobią, urlop przepadnie, nie będzie też mógł być przeniesiony na drugiego rodzica.

Na wspólnym posiedzeniu komisji senatorowie poparli projekt opinii ws. unijnych propozycji. W senackim projekcie czytamy m.in., że proponowane rozwiązania nadmiernie ingerują w systemy prawne państw członkowskich "poprzez narzucenia im wielu szczegółowych uregulowań, bez wzięcia pod uwag istnienia krajowych rozwiązań systemowych".

"Według Senatu dyrektywa, narzucając wykorzystanie przynajmniej 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego przez ojców, ingeruje w życie rodzinne i odbiera rodzicom prawo decydowania o sposobie sprawowania przez nich opieki nad dzieckiem i planowania życia zawodowego" - napisano w projekcie opinii.

Zwrócono uwagę, że KE nie przedstawiła żadnych konkretnych danych ani wiarygodnych analiz świadczonych o konieczności ujednolicenia przepisów krajów UE. "KE nie podała też informacji o przewidywanych kosztach wprowadzenia proponowanych rozwiązań" - podkreślono w projekcie opinii.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wyjaśniał podczas obraz komisji, że według obecnych przepisów rodzice sami decydują, jak wykorzystać urlop rodzicielski i mogą się nim dzielić. "Dzisiaj jest tak, że to rodzice decydują, kto może z tego urlopu skorzystać. Chcemy, aby rodzice sami podejmowali decyzje w tej sprawie. Choć podzielam głosy, że powinno być większe zaangażowanie ojców w wychowanie dzieci" - mówił.

Jego zdaniem nie ma potrzeby, aby ingerować w politykę rodzinną w Polsce. Jak podkreślił, rozwiązania dotyczące urlopów rodzicielskich są "na dobrym poziomie" i warto je utrzymać. "Rozwiązania, które zaproponowano, dotyczące urlopów rodzicielskich, są z naszego punktu widzenia niekorzystne" - ocenił.

Według danych MRPiPS od stycznia o kwietnia 2017 r. z urlopów rodzicielskich skorzystało tylko 2 tys. ojców; z kolei z urlopów ojcowskich skorzystało ponad 50 tys. mężczyzn.

Według danych resortu, od stycznia do kwietnia tego roku z urlopów rodzicielskich skorzystało 231,3 tys. osób, w tym 2 tys. mężczyzn. Jest to o 20,4 tys. osób więcej niż w tym samym okresie roku 2016. Z kolei z urlopu ojcowskiego skorzystało do kwietnia 2017 r. 50,5 tys. mężczyzn. - o 7,1 tys. więcej niż w roku ubiegłym.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!