Poinformowało o tym polskie MSZ w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

Jednak - jak zaznaczył Sikorski - władze ukraińskie powinny ze swej strony przyjąć niezbędne ustawy, by umożliwić podpisanie umowy.

Sikorski i Hague rozmawiali o listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, na którym może dojść do podpisania umowy UE-Ukraina, jeśli władze w Kijowie przeprowadzą szereg reform, zbliżających prawo ukraińskie do standardów unijnych. Wśród głównych postulatów UE jest m.in. rezygnacja z wybiórczego stosowania prawa. W ten sposób UE określa postępowania sądowe przeciwko przedstawicielom opozycji, m.in. byłej premier Julii Tymoszenko, skazanej na siedem lat więzienia.

Szef polskiej dyplomacji zachęcał w czwartek Wielką Brytanię, by zaangażowała się w większym stopniu w działalność Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (EED). "EED będzie dobrze służyć procesowi transformacji państw w Europie Wschodniej i na południe od Europy" - przekonywał Sikorski.

Fundusz, który ma wspierać procesy demokratyczne w regionach na wschód i południe od UE, to flagowa inicjatywa Polski na forum Unii. W listopadzie ubiegłego roku Komisja Europejska przeznaczyła na uruchomienie EED 6 mln euro, ale w przyszłości fundusz ma być finansowany również przez dobrowolne składki państw.

Hague i Sikorski zgodzili się, że jak najszybciej powinno dojść do sfinalizowania porozumienia o wolnym handlu między UE a USA. "Wykorzystajmy moment, kiedy administracja USA jest zainteresowana tym porozumieniem" - wezwał Hague.

Ministrowie rozmawiali też o sprawach unijnych, stosunkach polsko-brytyjskich, a także o konflikcie w Syrii.

Jak głosi komunikat MSZ, Sikorski weźmie też udział w Londynie w konferencji zorganizowanej przez prestiżowy Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych (Chatham House). Będzie na niej mówił o przyszłości Unii Europejskiej oraz Partnerstwa Wschodniego.