W trakcie tego wydarzenia wysokiego szczebla podkreślono kluczową rolę spółdzielni rolniczych we wprowadzaniu sektora w transformację cyfrową.

W mowie otwierającej, przewodniczący Cogeca Thomas Magnusson powiedział „Technologie cyfrowe mogą nam pomóc w zbudowaniu bardziej zrównoważonego i konkurencyjnego sektora. Niepowodzenia we wdrażaniu innowacyjnych technologii w gospodarstwach rolnych, które odnieśliśmy w przeszłości, były spowodowane wielkością gospodarstwa, brakiem odpowiednich szkoleń oraz zbyt wysokim poziomem koniecznych inwestycji. Spółdzielnie rolnicze mogą pomóc rolnikom w przezwyciężaniu takich trudności”.

Ekspert ds. rolnictwa z Price Waterhouse zaprezentował w trakcie Forum główne wnioski z badania pt. „Spółdzielnie rolnicze i technologie cyfrowe”. Podkreślono ogromny wpływ technologii na sektor oraz rosnące wyzwania strategiczne. Eksperci i delegaci z Danish Agro, RDV Germany, DCoop Andalusia, GAIA EPICHEIREIN oraz Fresh Produce Center również podzielili się swoimi przemyśleniami, a także przedstawili różne inicjatywy podejmowane przez spółdzielnie rolnicze w całej Europie.

Koordynator Biznes Forów Prezydencji Cogeca oraz przedstawiciel Coop de France Christian Pées powiedział „Cyfryzacja i skuteczne wykorzystanie big data rewolucjonizują modele biznesowe i procesy zachodzące w łańcuchu rolno-spożywczym. Technologie cyfrowe dodały dynamiki identyfikowalności produktów spożywczych i ważnym z punktu widzenia konsumentów informacjom. Podczas gdy obserwujemy rozwój nowych rynków, konieczne jest opracowanie strategii, które pozwolą nam stawić czoła pojawiającym się wyzwaniom i skorzystać z nowych szans, abyśmy lepiej zrozumieli zachowanie i oczekiwania konsumentów. To pomoże nam również w poprawie relacji B2B na wszystkich etapach łańcucha.”

Omawiając sposoby maksymalizacji potencjału sektorowego poprzez cyfryzację, p. Magnusson wezwał do podjęcia spójnej strategii unijnej na rzecz promocji transformacji cyfrowej sektora rolno-spożywczego. Aby zatrzeć cyfrowe nierówności, potrzebujemy odpowiedniej infrastruktury i dostępu do Internetu szerokopasmowego i satelitarnego. Obecnie obowiązujące ramy prawne w zakresie zbierania, wykorzystywania i wymiany danych w rolnictwie są skomplikowane i niepełne. Konieczne jest opracowanie kodeksu postępowania w kwestiach wymiany danych rolniczych. Szkolenia w tym zakresie odegrają bardzo ważną rolę”, podsumował.