"Poza Niemcami, wstępny PKB pokaże dzisiaj strefa euro. Sukcesem będzie każdy dodatni wynik. W Polsce najważniejsze są dane o inflacji o godz. 14.00. Patrząc na świeże dane z gospodarki, kolejne obniżki stóp procentowych są możliwe. EUR/PLN jest bardzo blisko przebicia istotnego poziomu 4,17. EUR/USD w okolicach 1,29 - dolar cały czas mocniejszy" - napisali w komentarzu analitycy Citi Handlowego.

GOSPODARKA NIEMIECKA NIE POMAGA ZŁOTEMU

Złoty pozostaje pod negatywnym wpływem słabszych danych z gospodarki niemieckiej.

"Kolejne słabe dane z Niemiec wywierają presję na złotego dziś rano. EURPLN jest blisko wczorajszego szczytu, a USDPLN pokonał go. Dane o inflacji powinny wesprzeć krajowy dług, co może działać stabilizująco na krajową walutę. Opór dla EURPLN to szczyt z początku maja (prawie 4,18)" - napisali w komentarzu.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w I kw. 2013 r. o 0,1 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych, po spadku w IV kw. o 0,7 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB kdk o 0,3 proc. Natomiast PKB dla strefy euro za I kwartał zostanie podany w środę o godz. 11.00.

Jeśli chodzi o tempo wzrostu polskiej gospodarki za ten właśnie okres, to z najnowszych, wstępnych szacunków GUS wynika, że wyniosło ono 0,4 proc. wobec konsensusu na poziomie 0,6 proc.

SZANSA NA ZNIWELOWANIE OSTATNIEGO OSŁABIENIA DŁUGU

Zdaniem analityków BZ WBK dane o inflacji mogą jeszcze silniej umocnić rynek w przekonaniu, że kolejna redukcja stóp jest nieunikniona.

"Wczorajsze dane z kraju zatrzymały ruch w górę stawek IRS i rentowności obligacji. Kolejnym impulsem do zniwelowania ostatniego osłabienia będą, naszym zdaniem, dzisiejsze dane o kwietniowej inflacji CPI (nasza prognoza jest poniżej konsensusu rynkowego), które powinny wesprzeć oczekiwania rynku na dalsze obniżki stóp przez RPP" - napisali analitycy BZ WBK.

Ekonomiści ankietowani przez PAP spodziewają się, że inflacja, liczona rok do roku, w kwietniu 2013 r. wyniosła 0,7 proc. wobec 1,0 proc. w marcu 2013 r. W opinii ekonomistów w kwietniu 2013 roku ceny w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,3 proc.

Członek RPP Anna Zielińska-Głębocka powiedziała PAP, że jest jeszcze pewna przestrzeń do obniżek stóp procentowych, choć nie jest ona duża. Dodaje, że jeśli decyzja o kolejnej obniżce stóp ma zapaść, to lepiej, żeby było to wcześniej niż później.