Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Słabe dane PKB za 2012 rok

  • Autor: pr, www.portalspozywczy.pl
  • Data: 29-01-2013, 12:58
Polska gospodarka urosła w 2012 r. o 2 proc., czyli o 0,5 pkt proc. mniej, niż przewidywano w budżecie. Przyczyny tak niskiego wyniku należy doszukiwać się m.in. w kryzysie w strefie euro oraz w bierności rządu, niepodejmującego niezbędnych decyzji, które przyczyniłyby się do pobudzenia przedsiębiorczości.

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Piotra Wołejki wprowadzanie tych zmian jest niezbędne. - Potrzebne są działania, które dadzą impuls polskiej gospodarce i pomogą zatrzymać dalszy wzrost bezrobocia. To z kolei zwiększy konsumpcję, dzięki której polska gospodarka nie popadła w recesję w 2009 roku. Konieczna jest m.in. większa elastyczność, którą można uzyskać, zmieniając przepisy dotyczące czasu pracy, dlatego cieszymy się, że prace w tym zakresie są zaawansowane - mówi ekspert.

Pracodawcy RP przypominają, że bezrobocie wynosi już 13,4% i będzie nadal rosło. - Przy wzroście gospodarczym na poziomie ok. 1,5% trudno liczyć na zmianę sytuacji. Z wyłączeniem miesięcy letnich - okresu prac sezonowych - stopa bezrobocia wzrasta już cztery lata z rzędu, a ostatni raz była jednocyfrowa w grudniu 2008 roku (9,5%) - przypomina Wołejko.

Pracodawcy RP wskazują także na konieczność znoszenia barier administracyjnych i usprawnienia funkcjonowania państwowej biurokracji. - Skomplikowane prawo podatkowe czy procedury budowlane, które utrudniają prowadzenie biznesu, także powinny doczekać się reformy - dodaje Wołejko.

Zdaniem eksperta Polskę czekają dwa trudne kwartały, chociaż pod koniec drugiego sytuacja może zacząć się poprawiać. - Dobre dane płyną z Niemiec, gdzie wskaźnik nastroju wśród przedsiębiorców (Indeks Ifo) wzrósł w styczniu do 104,2 pkt ze 102,4 pkt w poprzednim miesiącu. Polscy przedsiębiorcy szybko odczują poprawę nastrojów w Niemczech - mówi ekspert. Dodaje jednak, że w obecnym roku nie powinniśmy spodziewać się znaczącego odbicia. - Wzrost PKB będzie oscylował wokół 1,5%. Warto już dziś spytać, jak rząd zamierza wyrównać straty, wynikające z przyjęcia
w budżecie na 2013 rok wzrostu PKB na poziomie 2,2%. Co więcej, czy aktualne jest obniżenie stawek podatku VAT w 2014 roku z 23% na 22% i z 8% na 7%? Czy też mamy spodziewać się zmiany ustawy o VAT w tym zakresie? - podsumowuje Wołejko.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!