Śląskie: 128 mln zł na projekty dot. badań i rozwoju w firmach
- Autor: PAP
- Data: 30-08-2018, 16:42
Konkursy dotyczące m.in. badań i rozwoju w przedsiębiorstwach prowadzi Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. To samorządowa organizacja, która jako tzw. instytucja pośrednicząca, koordynuje wdrażanie tej części Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20.
Jak poinformowała Paulina Cius z Centrum, zmiany w obecnym naborze, któremu nadano hasło "Od pomysłu do przemysłu", wynikają z przeprowadzonej w ostatnich miesiącach i zaakceptowanej przez Komisję Europejską w lipcu br. aktualizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20.
Konkursy Centrum dotyczące badań, rozwoju i innowacji w przedsiębiorstwach wspierają finansowo dwa typy projektów. Pierwszy to tworzenie lub rozwój istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego w przedsiębiorstwach. W drugim dofinansowane są bezpośrednio prace B+R.
"W toku prowadzonych negocjacji naszego RPO udało się wprowadzić w drugim typie projektu także prace wdrożeniowe. Dotąd przedsiębiorcy, którzy realizowali prace badawczo-rozwojowe, po ich zakończeniu mieli obowiązek ich komercjalizacji na własny koszt (wyniki badań musiały służyć rozwojowi naszej gospodarki)" - wyjaśnił cytowany przez Cius dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości Bartosz Rozpondek.
"W najnowszym konkursie wprowadzamy możliwość dofinansowania właśnie tego komponentu wdrożeniowego. +Od pomysłu do przemysłu+ - to prosta droga, żeby najpierw przeprowadzić badania i następnie w ramach tego samego projektu, sfinansować wprowadzenie ich wyników na rynek" - zaznaczył.
Dofinansowanie części wdrożeniowej oznacza w praktyce np. możliwość zakupu nowej linii technologicznej czy oprogramowania dla skomercjalizowania prototypu, który powstał w wyniku przeprowadzonych badań. Przedsiębiorca może zakupić środki trwałe i wartości niematerialno-prawne niezbędne do wprowadzenia na rynek efektów prac B+R.
Ułatwieniem dla przedsiębiorców mają być też dwie rundy naboru, wydłużające termin na składanie wniosków aplikacyjnych. Ma to ułatwić dobre przygotowanie dokumentacji, ale też umożliwić w przypadku, gdy w pierwszej turze projekt zostanie oceniony negatywnie, złożenie poprawionego wniosku w drugim naborze.
Po raz kolejny można realizować projekt w partnerstwie w formie konsorcjum z jednostką naukową, co zajmuje z zasady więcej czasu. Podział naboru na dwie tury daje zatem też dodatkową szansa na zawiązanie takiej współpracy.

więcej informacji:
Powiązane tematy:
-
Do 12.07 można składać wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe
-
Nowoczesny zakład spożywczy
MF: Polski Ład to ulgi na badania i rozwój oraz robotyzację
-
Firmy gonią uczelnie w B+R
-
Uczelnie badawcze otrzymały dodatkowe środki; łącznie 202 mln zł
-
Dyrektor CBR Sokołów: Wyznaczamy trendy rynkowe, za którymi podążają inni
-
mięso na wtorek
Mięso na wtorek: Jak Sokołów wymyśla nowe produkty?
-
Wartość umów o dofinansowanie z UE w ciągu miesiąca zwiększyła się o 1,7 mld zł
-
Emilewicz: Uproszczenie procedur ma zachęcić firmy do inwestowania w badania i rozwój
-
Eksperci: projekty badawczo-rozwojowe szansą dla przedsiębiorców
-
CBŚP zatrzymało kolejne 12 osób w śledztwie o wyłudzanie dofinansowań z ARiMR
- Firmy spożywcze i handlowe w I półroczu: przejęcia, inflacja, wojna
- Co będzie gdy mleczarniom zabraknie energii?
komentarze (1)
Super.
Odpowiedz