20 proc. udziałów, które kupiła grupa SoftBank, pozwoli na przejęcie części kontroli nad Uberem, który wciąż pozostaje pod wpływem byłego szefa firmy, Travisa Kalanicka. Wcześniej w tym roku zrezygnował on ze swojej funkcji w wyniku ujawnienia serii skandali, wciąż jednak zasiada w radzie nadzorczej firmy, w której ma wielu sojuszników i kontroluje 16 proc. głosów w procesie podejmowania decyzji.

Transakcja z udziałem SoftBank znacznie przekształci strukturę korporacyjną Ubera. Wprowadzi sześciu nowych dyrektorów; dojdzie też do zmian w systemie głosowania w zarządzie, które znacznie ograniczą wpływ byłego szefa Ubera na decyzje zapadające w firmie, wyrównując wagę głosów posiadanych przez udziałowców. Dzięki zmianom SoftBank zyska dwa miejsca w zarządzie firmy założonej przez Kalanicka.

Uber to najnowszy nabytek, którym SoftBank może pochwalić się w swoim pokaźnym portfolio firm technologicznych. W 2012 roku grupa kupiła firmę Sprint, w 2016 - brytyjskiego producenta podzespołów komputerowych ARM. W tym roku oprócz Ubera do wachlarza firm, w których udziały ma SoftBank, dołączyła również zajmująca się robotyką firma Boston Dynamics. Oprócz tego SoftBank ma udziały wśród bezpośredniej konkurencji Ubera, na przykład chińskiej firmy Didi Chuxing, czy indyjskiej firmy Ola.