Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Szczyt inflacji w połowie jesieni? To nie żywność napędza drożyznę

  • Autor: PAP
  • Data: 15-07-2022, 13:38
Szczyt inflacji nastąpi w połowie jesieni. Teraz najbardziej drożeje żywność, głównie tłuszcze i produkty mleczne. Obecny 15,5-proc. wzrost cen ma się nijak do rzeczywistości. Inflacja już dawno jest wyższa niż tempo wzrostu wynagrodzeń - stwierdził ekspert Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.
Szczyt inflacji w połowie jesieni? To nie żywność napędza drożyznę
Konfederacja Lewiatan uważa, że drożyzna przybierze na sile jesienią. fot. Shutterstock

Szczyt inflacji w połowie jesieni?

Jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu br. wzrosły rok do roku o 15,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,5 proc. Na początku lipca GUS wstępnie szacował czerwcową inflację na 15,6 proc. rdr.

Inflacja w czerwcu wysoka, ale niższa niż szacowano

"Inflacja w czerwcu okazała się niższa niż wstępnie szacował Główny Urząd Statystyczny. Ale 15,5 proc. to i tak rekordowy wynik. W najbliższym czasie możemy się spodziewać jeszcze wyższych odczytów. Nasze szacunki dotyczące przyszłej, możliwej ścieżki wzrostu cen pokazują, że jej szczyt nastąpi w połowie jesieni. Chociaż w lipcu, patrząc na główne indeksy cen produktów spożywczych, rolnych oraz surowcowych, inflacja może być niższa niż w czerwcu" - ocenił ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.

Zaznaczył, że "zawsze przy szczegółowych danych wolimy analizować te dotyczące miesięcznych wzrostów cen niż rocznych. Jest to mniej medialny odczyt, ale pokazuje skalę rzeczywistego problemu dla konsumentów. Nikt bowiem nie pamięta, ile płacił rok temu np. za podstawowe produkty spożywcze, ale pamięta, ile go kosztował koszyk produktów miesiąc wcześniej".

Żywność: najszybciej drożeją nabiał i tłuszcze

Ekonomista zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o żywność, w skali miesiąca wciąż prym wiodą wszelkiego rodzaju tłuszcze oraz produkty mleczne.

"Tylko za te pierwsze musieliśmy w czerwcu zapłacić o 5,4 proc. więcej niż w maju. Widać również odwrócenie tendencji sprzed kilku miesięcy, tzn. pojawiają się grupy produktów, których ceny maleją w skali miesiąca, np. owoce i warzywa. Nie zmienia to jednak faktu, że żywność ogółem i napoje bezalkoholowe zdrożały o 0,7 proc. w ciągu miesiąca" - podkreślił Mariusz Zielonka.

Dodał, że jeszcze w marcu czy kwietniu dynamika wzrostów miesięcznych cen żywności przekraczała 2,5 proc. Patrząc na indeksy cen żywności można oczekiwać, że w lipcu wzrost tej kategorii również będzie niewielki - zaznaczył ekspert.

Jego zdaniem nadal motorem napędowym inflacji jest wzrost cen w transporcie - głównie przez drożejące paliwa. W skali roku ceny na stacjach benzynowych wzrosły o ponad 40 proc. - zauważył.

Realna inflacja jest wyższa niż 15,5 proc.

"Gdyby nie szybko drożejąca benzyna, skala wzrostu inflacji ogółem mogłaby być w czerwcu niższa. W tej chwili widać pewne uspokojenie na rynku surowców, które już przekłada się na ceny na stacjach benzynowych" - wskazał Zielonka.

Analityk ocenił zarazem, że 15,5-proc. wzrost cen rdr ma się nijak do rzeczywistości. "Inflacja już dawno jest wyższa niż tempo wzrostu wynagrodzeń i z miesiąca na miesiąc mamy coraz mniej pieniędzy w naszych portfelach" - podsumował ekspert Konfederacji Lewiatan.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!