Szczyt UE: Środki dla Polski z polityki spójności mogą pozostać bez zmian
- Autor: PAP
- Data: 08-02-2013, 08:58
Warszawie zależy, by przed dalszymi cięciami uchronić politykę spójności, której Polska jest największym beneficjentem. Z propozycji Komisji Europejskiej z czerwca 2011 roku wynikało, że przypadnie nam z tej polityki około 77 mld euro. Zgodnie z listopadową propozycją Hermana Van Rompuya pula ta zmniejszyła się do 72,4 mld euro.
Wcześniej polskie źródła dyplomatyczne wskazywały, odnosząc się do sygnalizowanych w czwartek po południu nowych propozycji Van Rompuya, że zakładają one "solidną stabilność" w środkach budżetu na politykę spójności i Polska nie miała powodów do niezadowolenia.
W najnowszej propozycji budżetowej szef Rady Europejskiej proponuje w tzw. zobowiązaniach 960 mld euro, a w płatnościach ok. 908 mld euro - poinformowały polskie źródła dyplomatyczne. Na poziomie 2,35 proc. PKB utrzymany został tzw. capping, czyli limit dostępu do środków spójności. W poprzedniej propozycji oznaczało to dla naszego kraju 72,4 mld euro na tę politykę i tak - według źródeł - jest również obecnie. Teraz propozycje te będą negocjować przywódcy państw UE, którzy o godz. 6.30 w piątek zasiedli do stołu negocjacyjnego.

Powiązane tematy:
-
Rząd przyjął projekt ustawy zwiększający ochronę konsumentów
-
Josep Borrell: blokowanie eksportu zboża to zbrodnia wojenna
-
Premier: dziś 18. rocznica naszej obecności w UE
-
Kolejne sankcje wobec Rosji, w tym zakaz importu węgla
-
Nowelizacja ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej
-
KE obniża prognozę wzrostu PKB Unii Europejskiej w 2022 roku
-
Czy będzie interwencja na rynku mięsa wieprzowego?
-
Wyższe podatki: Premier ostrzega przed nowymi podatkami UE
-
UE wyda blisko 200 mln euro na promocję produktów spożywczych
-
Premier: dzięki uszczelnieniu VAT do budżetu trafia o ok. 100 mld zł więcej
komentarze (0)