Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Szef MSZ i ambasador Rosji o wzajemnych stosunkach i polskich przewoźnikach

  • Autor: PAP
  • Data: 04-02-2016, 13:59
Podczas krótkiego spotkania ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z ambasadorem Rosji Siergiejem Andriejewem poruszono tematy stanu stosunków polsko-rosyjskich oraz kwestii zezwoleń transportowych na wjazd do Rosji dla polskich przewoźników - poinformował MSZ.
Szef MSZ i ambasador Rosji o wzajemnych stosunkach i polskich przewoźnikach
fot. Fotolia

Jak informował wcześniej Waszczykowski, podczas czwartkowej wizyty Andriejew złożył szefowi polskiej dyplomacji życzenia noworoczne. Ambasador powiedział dziennikarzom, że odbył też w ministerstwie rozmowę o "sprawach roboczych" z dyrektorem departamentu wschodniego MSZ Dariuszem Górczyńskim.

Spotkanie szefa polskiej dyplomacji z rosyjskim ambasadorem odbyło się w czwartek przed południem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych na prośbę ambasadora.

Jak poinformowało MSZ w wydanym po południu komunikacie, Andriejew podziękował ministrowi za możliwość bezpośredniej rozmowy i podkreślił, że "w minionych latach nie miał takiej możliwości".

W rozmowie z ambasadorem Rosji Waszczykowski pozytywnie odniósł się do ostatnich rozmów wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji, które odbyły się 22 stycznia w Moskwie i wyraził nadzieję nadzieję, że "ich ustalenia będą prowadzić do stopniowej poprawy relacji polsko-rosyjskich". "Polska i Rosja powinny szukać rozwiązań wspólnych zagadnień w drodze bezpośredniego kontaktu, z wykorzystaniem istniejących mechanizmów dialogu" - ocenił szef polskiego MSZ. Z opinią tą zgodził się Andriejew.

Po spotkaniu szef MSZ informował dziennikarzy, że jego rozmowa z ambasadorem trwała ok. trzech-czterech minut. "Pan ambasador przyszedł tylko złożyć życzenia, więc ja wykorzystałem to, że przyszedł, żeby przypomnieć mu, że trwają rozmowy na temat transportu i żeby zakończyły się one pozytywnie, ponieważ obie strony na tym tracą" - powiedział Waszczykowski.

Według informacji podanych w późniejszym komunikacie, Andriejew przywołał deklarację strony rosyjskiej, że przepisy wykonawcze dyskryminujące polskich przewoźników zostaną zmienione.

Pytany, czy podczas rozmowy poruszono temat ewentualnych wizyt na szczeblu państwowym, szef polskiej dyplomacji odparł, że "ambasador nie podjął takiego tematu i nie przyszedł z żadną propozycją". "Przyszedł złożyć życzenia noworoczne. Podziękowałem i również życzyłem najlepszego w Nowym Roku" - dodał.

Waszczykowski powiedział, że "pan ambasador nie widział potrzeby rozmowy na żaden inny temat, także rozmowy o katastrofie smoleńskiej czy zwrocie wraku Tu-154M". Pytany, czy ambasador tak właśnie się wyraził, że nie widzi potrzeby rozmowy na inne tematy, Waszczykowski zaprzeczył i wyjaśnił, że "ambasador nie podniósł żadnego z tematów, które my podnieśliśmy w Moskwie".

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!