Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Szef PARB: Polska ma szanse stać się największym przyjacielem USA w UE

  • Autor: PAP
  • Data: 25-05-2017, 19:34
Polska ma potencjał, by stać się największym przyjacielem USA w Unii Europejskiej - powiedział w czwartek PAP przewodniczący Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu Eric Stewart. Zaznaczył, że dobra dla Polski koniunktura dotyczy zarówno relacji politycznych, jak i gospodarczych.

Stewart, który wcześniej był m.in. urzędnikiem Departamentu Handlu w okresie prezydentury George'a W. Busha, przebywa w Polsce jako przewodniczący misji Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu z udziałem przedstawicieli władz 16 firm amerykańskich. W czwartek amerykańska delegacja spotkała się z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim, by - jak stwierdzono w komunikacie resortu dyplomacji - omówić stan polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej, w tym "perspektywy kontynuacji zaangażowania inwestycyjnego amerykańskich firm w Polsce".

Podczas spotkania szef polskiej dyplomacji podkreślił, że amerykańskie inwestycje w Polsce mają nie tylko wymiar gospodarczy, ale także strategiczny, a priorytetowymi obszarami współpracy polsko-amerykańskiej, poza kwestiami bezpieczeństwa, są relacje gospodarcze i energetyczne.

W rozmowie w PAP Stewart podkreślił, iż "o ile w czasie prezydentury Baracka Obamy mieliśmy do czynienia z reorientacją amerykańskiej polityki zagranicznej i priorytetowym traktowaniem regionu Azji i Pacyfiku, o tyle obecna administracja może zwrócić się na powrót ku Europie Środkowej". Według niego tego rodzaju zwrot ze strony Donalda Trumpa byłby "naturalnym ruchem, biorąc pod uwagę, że obecny prezydent rozpoczął swoją prezydenturę od odrzucenia umowy o wolnym handlu pomiędzy USA a krajami azjatyckimi".

Wskazał również, że kraje środkowoeuropejskie "lubią, czy wręcz kochają Amerykę". "Wydaje mi się, że obecna administracja będzie wrażliwa na sygnały płynące od przyjaciół, z poczuciem, że w przeszłości spędziliśmy za dużo czasu usiłując zaprzyjaźnić się z tymi, którzy nigdy nas nie polubią, ani nie pokochają" - powiedział przewodniczący PARB. Jak dodał, dlatego spodziewa się w najbliższych latach większej aktywności we wzajemnych stosunkach, w tym częstszych misji handlowych i większego zaangażowania wojskowego.

Podkreślił, że już obecnie wiele amerykańskich firm jest aktywnych w Polsce, a zainteresowanie kolejnymi inwestycjami stale rośnie.

"Obecna misja Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu, w której biorą udział przedstawiciele 16 amerykańskich firm, jest największa w historii. W zeszłym roku przyjechało do Polski 12 firm i była to druga największa misja, a więc z roku na rok wzrost zainteresowania wyniósł 25 procent. To znaczące, jeśli weźmie się pod uwagę, że większość tych przedsiębiorstw zatrudnia w Polsce już obecnie setki, jeśli nie tysiące ludzi. Jeśli część z nich zdecyduje się na zwiększenie obecności w Polsce, będzie to oznaczało setki tysięcy nowych miejsc pracy" - mówił Stewart.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!