Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Szefowa Parlamentu UE: uwolnijmy się od dostaw rosyjskiej energii

  • Autor: PAP
  • Data: 30-05-2022, 19:59
Szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola przekonywała na szczycie w Brukseli, że UE musi uwolnić się od dostaw rosyjskiej energii. Apelowała też o poparcie dla unijnej perspektywy dla Ukrainy.
Szefowa Parlamentu UE: uwolnijmy się od dostaw rosyjskiej energii
/ fot. Fré Sonneveld on Unsplash

"To, co do tej pory osiągnęliśmy, jest już bezprecedensowe, trzymaliśmy się razem i odpowiadaliśmy jednością, w sposób, który zaskoczył nawet najgorszych cyników. Do tej pory opinia publiczna była z nami. Nasi ludzie otworzyli swoje domy i serca dla 6 milionów Ukraińców. W dużej mierze zaakceptowali cenę do zapłacenia za wojnę i zażądali zdecydowanej odpowiedzi" - stwierdziła.

UE deklaruje, że nie chce gazu z Rosji

Dodała, że UE musi pozostać nieugięta i zacząć planować długoterminowe zaangażowanie w regionie, wykraczające poza natychmiastową pomoc doraźną dla Ukrainy.

"Doskonale wiecie, jakie jest stanowisko Parlamentu w sprawie wniosku Ukrainy o członkostwo w UE. Status kandydata da Ukrainie nadzieję. Otworzy drzwi Ukrainie do udziału w różnych programach i da im przestrzeń i czas na przeprowadzenie reform" - zaznaczyła.

Dodała, że Ukraina potrzebuje teraz nadziei i perspektywy. "Jesteśmy w momencie, w którym UE musi stać się prawdziwą globalną potęgą demokracji - powiewającą flagą liberalnych demokracji w świecie, który staje się coraz bardziej skomplikowany i bardziej niebezpieczny. Nikt nie mówi, że będzie to łatwe, ale warto" - zaznaczyła.

Sankcje wobec Rosji: jakie mogą być?

Jeśli chodzi o sankcje - jak mówiła - Komisja postąpiła odważnie i słusznie. "Naprawdę mam nadzieję, że dzisiaj będzie porozumienie. Naszym celem musi pozostać wyplątanie się z rosyjskiej energii" - zaznaczyła. Dodała, że sankcje wobec Rosji muszą iść w parze z sankcjami wobec Białorusi.

Powiedziała, że jeśli chodzi o rynki gazu i energii elektrycznej, UE powinna działać szybko w obu sektorach, mając wspólny cel, jakim jest ochrona europejskich gospodarstw domowych przed poważnymi wahaniami cen.

Dostępność gazu w UE

"Powinniśmy pracować nad wypracowaniem wspólnych mechanizmów i platform zakupowych gazu oraz zoptymalizować nasz rynek energii elektrycznej tak, aby odeprzeć przyszłą zmienność cen. Szybkie zakończenie negocjacji w sprawie wymogu magazynowania gazu pokazuje, że możemy to osiągnąć - ale potrzebujemy więcej. Nasze inwestycje w energię i w zieloną transformację muszą być postrzegane w równym stopniu jako kwestia bezpieczeństwa i ochrony środowiska - dlatego też pakiet Fit for 55 jest tak istotny" - podsumowała.

 

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!