Przemysł rolno-spożywczy jest jedną z najszybciej rozwijających się branż. Innowacyjność, rozwój technologiczny, wysoka jakość surowców, a także bogate dziedzictwo kulinarne sprawiają, że polskie produkty są wysoko cenione na rynku międzynarodowym. Wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wynosi niemal 20 mld euro, co stanowi ponad 13 proc. polskiego eksportu ogółem. Aktywny udział polskich przedsiębiorców w Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie daje możliwość prezentacji atutów polskiej żywności oraz wykreowania obrazu polskiego przedsiębiorcy jako atrakcyjnego partnera biznesowego w oczach odbiorców z całego świata, przyczyniając się tym samym do wzmocnienia potencjału eksportowego polskich produktów spożywczych.

- Polska to jeden z największych krajów regionu, a nasza gospodarka jest jedną z najprężniej rozwijających się w Europie. Nasz kraj nieprzerwanie się rozwija, a gospodarka umacnia swoją pozycję na świecie. Według szacunków GUS PKB Polski w 2014 r. był wyższy o 3,3 proc. w porównaniu z 2013 r. Trwały i zrównoważony wzrost pozwala na optymistyczną ocenę jej najbliższych perspektyw. Udział naszego kraju w Światowej Wystawie EXPO 2015 w Mediolanie to również doskonała okazja do promocji polskiej przedsiębiorczości. Chcemy wspomóc polskich przedsiębiorców w rozwijaniu działalności poza granicami kraju i kreować pozytywny wizerunek polskiego biznesu w Europie i na świecie. Zależy nam również na wzmacnianiu zaufania zagranicznych partnerów do polskiej gospodarki, silnie i trwale powiązanej z gospodarką międzynarodową. Program aktywizacji przedsiębiorców realizowany w ramach EXPO 2015 jest jednym z narzędzi które pomogą osiągnąć te cele – mówi podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Arkadiusz Bąk.

Wydarzenia w Pawilonie Polski

W Pawilonie Polski odbędzie się szereg wydarzeń skierowanych do przedsiębiorców. Będą to m.in: Konferencja „Współpraca gospodarcza Polska-Włochy: Rynek włoski szansą dla MSP”, Konferencja „Fundusze Europejskie szansą dla włoskich i polskich przedsiębiorców”, Tydzień IT/ICT połączony z promocją branży gier komputerowych, seminarium i spotkania b2b w ramach promocji programu GreenEvo Akceleratora Zielonych Technologii, Tydzień Technologii Kosmicznych oraz wydarzenia skierowane do przedsiębiorców w ramach tygodni regionów.

Wydarzenia gospodarczo-handlowe na terenie Włoch

Program gospodarczy w ramach udziału Polski w Wystawie Światowej EXPO 2015 zakłada wsparcie polskich przedsiębiorców w rozpoznawaniu nowych rynków zbytu oraz budowaniu trwałych relacji handlowych. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest odpowiedzialna za organizację polskich stoisk narodowych na czterech targach branżowych we Włoszech, tj. Międzynarodowych Targach Produktów Spożywczych TUTTO FOOD (3-6 maja 2015 r., Mediolan), Międzynarodowych Targach Produktów Naturalnych SANA, (12-15 września 2015 r., Bolonia), Międzynarodowych Targach Warzyw i Owoców MACFRUT,  (23-25 września 2015 r., Rimini), Międzynarodowych Targach Maszyn i Technologii dla Rolnictwa AGRILEVANTE, (15-18 października 2015 r., Bari).

W czasie trwania Wystawy Światowej zostaną również zorganizowane wydarzenia w ramach inicjatywy Mission for Growth, poświęcone bezpieczeństwu żywności tematyce efektywności i zarządzania zasobami w rolnictwie oraz life science. Ponadto, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zorganizuje misję zakupową przedsiębiorców włoskich do Polski, a także seminaria naukowe i spotkania networkingowe na temat wspólnych polsko-włoskich projektów badawczo-rozwojowych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Polscy przedsiębiorcy będą mogli również skorzystać z oferty kojarzenia partnerów biznesowych w ramach platformy spotkań b2b – Expo Business Matching, gdzie istnieje możliwość umieszczenia profilu działalności firmy w międzynarodowej bazie.