Według Macieja Chmielewskiego z firmy doradczej Colliers International, dużą popularnością cieszą się magazyny w centralnej Polsce. W I kwartale br. w tej części kraju wynajęto 41 proc. powierzchni, z czego w stolicy 19 proc.

Z raportu wynika, że dużym zainteresowaniem cieszą się także magazyny na Śląsku. W I kwartale br. wynajęto tu 30 proc. powierzchni magazynowej.

Zdaniem Chmielewskiego, na korzyść Śląska przemawia m.in. możliwość łatwiej dystrybucji na rynki południowej Europy.

Jak podają autorzy raportu, w I kwartale tego roku na Śląsku powstało ok. 116 tys. m kw. nowych magazynów. W tym czasie w Warszawie oddano ponad 128 tys. m kw. nowej powierzchni magazynowej.

Specjaliści szacują, że jeśli doda się do tego obiekty, których budowa jeszcze się nie zakończyła, to do końca tego roku powierzchnia magazynów wzrośnie do 455 tys. m kw. W 2007 r. było to 143 tys. m kw.

W I kwartale br. za wynajem nowoczesnego magazynu średnio w Polsce płacono ok. 3 euro za m kw. Tegoroczne stawki są zbliżone do opłat z końca 2007 roku. Wyjątkiem w skali kraju są magazyny oddalone nie więcej niż 10 km od Warszawy; tu za metr kwadratowy trzeba zapłacić 6 euro.

Colliers International jest międzynarodową firmą doradczą na rynku nieruchomości. Działa w 27 krajach. Zatrudnia 6,4 tys. osób. Na polskim rynku jest obecna od 1997 roku.