"Jesteśmy - Polska i Bułgaria - państwami, które wiele łączy. Jesteśmy państwami przyjaciółmi i myślę, że ta dzisiejsza nasza rozmowa (...) pokazała, że Polska i Bułgaria mają bardzo, bardzo dużo wspólnych spraw, które nas łączą" - mówiła Szydło na wspólnej konferencji z bułgarskim premierem Bojko Borisowem.

Wyraziła zadowolenie, że może być gościem premiera Bułgarii w czasie, gdy jego kraj przygotowuje się do przejęcia przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Premier dodała, że Polska wiąże z tą prezydencją "bardzo duże nadzieje".

"Cieszę się, że podstawą programu prezydencji (bułgarskiej) jest jedność. To bardzo mocno wybrzmiało też w naszych dzisiejszych rozmowach. Polska i Bułgaria są państwami, które uważają, iż jedność Unii Europejskiej, jedność naszego regionu, jest podstawą przyszłości i rozwoju Unii Europejskiej" - podkreśliła szefowa rządu.

Szydło dziękowała też Borisowowi za to, że jego kraj "tak doskonale" wywiązuje się ze swoich zobowiązań dotyczących ochrony granic zewnętrznych UE. "To pokazuje, że możliwe jest, właśnie poprzez zaangażowanie, prowadzenie takiej skutecznej polityki i za to chcę bardzo serdecznie podziękować" - powiedziała premier.

Szefowa rządu oceniła, że Bułgaria jest państwem "godnym zaufania". "Dla Polski jest oczywiste, że (Bułgaria) powinna być państwem włączonym do strefy Schengen" - zaznaczyła Szydło.

Zapewniła, że nasz kraj jest otwarty na współpracę i na to, żeby Unia się rozszerzała. "Uważamy, że polityka wobec Bałkanów Zachodnich powinna być ambitna i powinna być przede wszystkim bardzo otwarta" - mówiła premier.

"Jesteśmy orędownikiem jedności, otwartości i solidarności" - wskazała Szydło.