Partnerzy portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu
  • partner portalu

Tetra Pak realizuje cele środowiskowe

  • Autor: www.portalspozywczy.pl
  • Data: 26-03-2015, 15:50
W 2014 roku firma Tetra Pak zbliżyła się do realizacji celów środowiskowych, które wyznaczyła sobie do 2020 roku. Były to kolejne przedsięwzięcia prowadzące do stworzenia opakowania w pełni odnawialnego, zmniejszenia wpływu na środowisko i zwiększenia ilości opakowań poddawanych recyklingowi.

W 2014 roku na rynku zadebiutowało opakowanie kartonowe Tetra Rex, w wersji wyprodukowanej w 100 proc. z surowców odnawialnych. Zostało ono wykonane z papieru oraz tworzywa pochodzenia roślinnego. Także jego zamknięcie, TwistCapTM OSO 34, zostało wyprodukowane z materiałów odnawialnych, pochodzących z trzciny cukrowej. Obecnie, za sprawą fińskiej mleczarni Valio, opakowanie wprowadzane jest na rynek fiński.

W 2014 roku, spółka dostarczyła niemal 44 miliardy opakowań certyfikowanych przez FSC do klientów na całym świecie. W porównaniu z 2013 rokiem ich sprzedaż wzrosła o 38 proc. Od chwili wyprodukowania pierwszego kartonu certyfikowanego FSC w 2007 roku, Tetra Pak wyprodukował ponad 130 miliardów tego typu opakowań.
 
Tetra Pak dąży do ograniczenia wpływu swojej działalności na środowisko naturalne zgodnie z założeniem, że do 2020 roku emisja dwutlenku węgla na wszystkich etapach łańcucha wartości utrzymana zostanie na poziomie z 2010 roku, przy jednoczesnym rozwoju działalności Tetra Pak.
 
Dane zebrane do połowy 2014 roku pokazały, że emisja dwutlenku węgla na wszystkich etapach całego łańcucha wartości spadła o 8 proc. w stosunku do wartości z 2010 roku, przy jednoczesnym wzroście produkcji o 7 proc. Jeżeli chodzi o własne operacje Tetra Pak, spółka utrzymuje emisję dwutlenku węgla poniżej poziomu z 2010 roku. W 2014 roku emisja CO2e spadła o 1,5 proc. w stosunku do 2010 roku, podczas gdy produkcja wzrosła o 13 proc.
  
Tetra Pak coraz działa na rzecz zwiększenia recyklingu zużytych kartonowych opakowań do żywności. W 2014 roku na całym świecie recyklingowi poddanych zostało 651 tys. ton tego typu opakowań, o 28 tys. ton więcej niż w 2013 roku. Stanowi to 26 proc. opakowań dostarczonych na rynek w 2014 roku. Spółka angażuje się w działania mające na celu zwiększenie recyklingu zużytych kartonów oraz współpracuje ze swoimi partnerami, aby rozwiązywać takie problemy jak brak odpowiedniej infrastruktury do ich recyklingu na rynkach rozwijających się.
 
Tetra Pak zarejestrował oddział w Polsce 29 marca 1990 roku, jednak pierwsza linia opakowaniowa Tetra Pak ruszyła rok wcześniej w zakładach Hortex w Przysusze. Firma oferuje kompletne linie technologiczne do produkcji mleka, przetworów mlecznych, soków i napojów owocowych i warzywnych oraz przetworów owocowo-warzywnych. W Polsce firma zatrudnia około 100 pracowników.

 

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Powiązane tematy:

Partner serwisu
  • partner portalu
Bądź na bieżąco!Subskrybuj nasz newsletter
Obserwuj nas

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!